epojisteni logo
blg-srt-glass

SUV v terénu - hračka, která se může prodražit

17. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

SUV v terénu - hračka, která se může prodražit

Baví vás řízení a zatoužili jste po autě vhodném do terénu? Jednou za čas vyrazit do přírody, “zablbnout” si a vyčistit hlavu? Než si do své sbírky pořídíte drahou hračku jménem SUV, ujasněte si, zda jste ochotni nést případné náklady. Pojišťovny se totiž na škody vzniklé v terénu nedívají vždy přívětivě.

Údajně je už každé čtvrté auto v ČR SUV. Zdaleka ne každý jej ale vnímá jako terénní vůz. U nás se hodně ujalo používání SUV jako bezpečného rodinného vozu. Navíc ne každý vůz, který je řazený do kategorie SUV, skutečně lze používat v terénu. Terénní vůz je třeba si pečlivě vybrat, aby vás neplánovaná projížďka brodem nevyvedla z komfortu. Pro všechny případy je více než vhodné mít sjednané opravdu kvalitní pojištění a to nejen povinné ručení, ale také havarijní pojištění.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Povinné ručení platí také na lesních a polních cestách

Spousta lidí má o pojištění vozidel chybné představy. Například  povinné ručení se vztahuje pouze na škody, které způsobíte provozem svého vozidla na majetku, zdraví a životě jiných osob. Nic víc, nic míň. Pokud si při divočejší projížďce po polní cestě poškrábete lak o větve stromů, povinné ručení vám nebude nic platné.

Nicméně povinné ručení se dle platného zákona vztahuje také na škody, k nimž dojde mimo běžné komunikace. „Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla kryje i škody způsobené mimo pozemní komunikace, tedy i na účelových a lesních cestách,“ píše se v zákoně č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel.

Jedna jízda, více škod, větší náklady

Na škody způsobené vlastní chybou, v tomto případě v důsledku jízdy terénem, je potřeba mít sjednané havarijní pojištění. Ani to vám však nezaručí, že vám pojišťovna škodu uhradí celou. Každá pojišťovna k podobným škodám přistupuje odlišně. Než si pojištění uzavřete, ujasněte si s vaším pojišťovacím zástupcem, na co konkrétně se vybrané havarijní pojištění opravdu vztahuje.

Vždy ale platí, že pokud se během jedné jízdy stane více škod, každá je posuzována zvlášť. Více škod přitom znamená více spoluúčastí. „Na nehody způsobené v terénu nahlíží naše pojišťovna z pohledu povinného ručení i havarijního pojištění jako na jakoukoliv jinou nehodu. Faktem ale je, že pokud dojde během jízdy v terénu k více škodám na více místech, každá tato škoda se řeší separátně. To znamená, že pokud pojedu a narazím například na kámen a poškodím podvozek auta a pojedu dál, kde si po nějaké době odřu například bok vozidla o keře, tak půjde o dvě události, ačkoliv se staly jednou jízdou v terénu,“ upozorňuje Jan Marek z Generali pojišťovny.

Vědět byste měli také to, že některé škody vám pojišťovny proplatí bez mrknutí oka, jiné okamžitě smetou ze stolu. Například průjezd brodem, při němž auto nasaje vodu, pojištění většinou nekryje. Než se do podobné akce pustíte, ujistěte se, že vlastníte vůz, který je na to uzpůsobený.

Nezapomeňte také na fakt, že čím více škod si připíšete na svůj vlastní vrub, tím spíše vám pojišťovna navýší pojistné. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste pro další pojistné období obdrželi nějakou slevu.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.