epojisteni logo
autopujcovnak

Půjčovna aut - jakou vybrat a podle čeho se rozhodovat?

Půjčit si auto doma v Česku vás nejspíš nenapadne. Většina lidí auto vlastní nebo se v případě potřeby domluví s někým blízkým či dobrým známým. K zapůjčení auta se nejčastěji uchylujeme na cestách v zahraniční a to v zemích, do kterých se s vlastním vozidlem jen tak nedostaneme.

Ve výsledku je jedno, zda si půjčujete auto doma v Česku nebo v cizí zemi. Nejdůležitějším krokem v obou případech je výběr správné půjčovny aut. Na mysli přitom nemáme nejnižší cenu půjčovného, ale především férové a transparentní podmínky  půjčení, poctivé a korektní chování a vstřícný přístup k zákazníkům.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Důsledky špatného výběru autopůjčovny bolí

Máte-li pocit, že o nic nejde, může vás potkat velmi nepříjemné překvapení. S půjčením auta je spojena poměrně velká zodpovědnost.  Správná autopůjčovna vás seznámí s veškerými podmínkami předem a upozorní vás na vše podstatné i nepodstatné. Cena je jasná ještě před podpisem smlouvy a nic vás tak nemůže překvapit.

Špatná půjčovna aut si na vás s největší pravděpodobností “smlsne” při vracení vozidla, kdy vám s úsměvem naúčtuje sebemenší škrábenec. Potíže ale mohou nastat už při placení půjčovného, kdy si k základní lákavě sazbě naúčtuje celou řadu poplatků, které vám jaksi při podpisu smlouvy zapomněli oznamit.

Výběr půjčovny auta podle místa, ceny a hodnocení

Půjčení auta vždy řešte s dostatečným časovým předstihem ideálně ještě před odjezdem do zahraniční. Není-li to nezbytně nutné, nikdy nenechávejte půjčení vozidla na poslední chvíli. Ušetříte tak nejen spoustu času, ale také peníze a často i nervy spojené s výběrem půjčovny a vozidla samotného.

Hledání autopůjčovny online

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak najít co nejvíce půjčoven aut v okolí místa, kde se plánujete pohybovat, je využití mezinárodního vyhledávače  Google. Do vyhledávacího řádku stačí napsat “rent car” a obratem získáte seznam všech autopůjčoven včetně jejich označení na mapách. 

Existují také různé vyhledávače zaměřené přímo na půjčovny. Zde je ale třeba počítat s tím, že nemusí zahrnovat menší lokální autopůjčovny. Ty leckdy nabízí mnohem lepší cenové podmínky včetně vřelého zákaznického servisu než profláklé velké autopůjčovny, jimž jde v první řadě o rychlý a snadný výdělek. 

NÁŠ TIP:  Věnujte výběru vhodné autopůjčovny pár minut svého času a do porovnání zařaďte menší i větší autopůjčovny. Při porovnávání hleďte na celkovou cenu, která zahrnuje nejen samotné půjčovné, ale také další poplatky (např. pojištění).  Ještě lepší cenu získáte díky včasné rezervaci auta.

Hledání autopůjčovny dle ceny

Při porovnání ceny půjčovného se ujistěte, že nabízená cena zahrnuje vše, co má. To platí zejména pro odpovídající pojištění vozidel - zákonné  povinné ručení  i dobrovolné havarijní pojištění. Některé autopůjčovny nabízí různé balíčky pojištění za různé ceny. Myslete na případné důsledky nehody a raději si připlaťte za kvalitnější pojištění.

Náš tip

Zdánlivě vyšší cena půjčení u jedné pojišťovny může už v sobě zahrnovat komplexní kvalitní pojištění. Naopak na první pohled nižší cenová nabídka nemusí obsahovat pojištění žádné nebo pouze základ. Pokud by došlo ke škodě, můžete platit vysokou spoluúčast nebo dokonce celou škodu na vozidle, bude-li chybět havarijní pojištění.

Hledání půjčovny aut dle hodnocení

Vedle ceny je rovněž velmi důležité hodnocení zákazníků.  V žádném případě a za žádných okolností se nespokojte s krátkými recenzemi, které najdete přímo na stránkách vybrané autopůjčovny. Všeobecně se ví, že není nic jednoduššího, než si recenze spokojených a šťastných zákazníků napsat sami.

Při hledání recenzí se proto opět vyplatí trochu “zagooglit”. Recenzi, ať pozitivní nebo negativní, lze totiž velmi snadno doplnit ke konkrétní firmě přímo v rámci vyhledávače Google a Google Maps. Na Googlu se tímto způsobem hodnotí jakýkoliv podnik, nejen půjčovny, ale také restaurace, hospody a jiné služby. 

Na Google je více než pravděpodobné, že půjde o recenze reálných zákazníků. Výhodou nezávislých hodnocení je navíc fakt, že je daný podnik nemůže žádným způsobem ovlivňovat, cenzurovat či dokonce mazat.

Náš tip

Kromě Google Mapy lze najít recenze na dalších webech a sociálních sítích, jako je například Tripadvisor, Trustpilot, Facebook a další.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.