epojisteni logo
blg-srt-crush

Pojišťovny opět hlásí zdražení povinného ručení

12. 1. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Pojišťovny opět hlásí zdražení povinného ručení

To není nic neobvyklého. Pojišťovny si neustále stěžují, že je pro ně povinné ručení ztrátové, a pojistné by mělo být daleko vyšší. Téměř pravidelně na konci roku pojišťovny oznamují zdražení povinného ručení. Ani konec roku 2017 nebyl výjimkou. Zvýšení pojistného by se tentokrát mělo týkat pouze vybraných řidičů. Kterých?

Pojišťovny sice nad povinným ručením lamentují a nelíbí se jim podle nich příliš nízké ceny pojistného, zvednout ceny plošně se ale neodvažují. Proto se rozhodli pojistné zdražit, ale pouze řidičům, u který je riziko zavinění nehody vyšší. Letošní zdražení tak pocítí mladí řidiči bez zkušeností, se silnými vozy a z větších měst.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Nejvíce si připlatí si mladí řidiči se silnými auty

Pojišťovny už dávno neřeší výši pojistného pouze podle objemu motoru. Daleko častěji přihlíží k řidičům, jejich věku, zkušenostem a řidičským schopnostem. Za rizikové jsou považováni mladí řidiči a majitelé silnějších aut. K většímu počtu nehod dochází ve městech. Nejhorší je podle zástupců pojišťoven kombinace mladý řidič - silné auto - bydliště v Praze.

„Nejvíce škod podle statistik způsobují mladí řidiči. Pojišťovny jim navyšují základní pojistné až o padesát procent. Nejvyšší koeficient přitom uplatňují do věku 23 let. Bez příplatku za věk jsou zpravidla až řidiči kolem čtyřicátého roku,“ uvedl Filip Hubený z Broker Consulting.

Většina pojišťoven o rizikové řidiče příliš nestojí. Jedinou výjimku představuje pojišťovna Generali. Ta řidičům ve věku do 24 let naopak nabízí slevu na povinném ručením a to o 50 %.

Nízké ceny povinného ručení drží dole konkurence

Hlavní důvodem nespokojenosti pojišťoven je nepoměr mezi přijatým celkovým pojistným a vyplacenými škodami. Pojišťovny vyplácí stále vyšší plnění, ale pojistné tomu vůbec neodpovídá. Příčinou jsou stále vyšší odškodnění za újmy na zdraví, o jejichž výši nerozhodují tabulky, ale soudy.

Typickým příkladem je nehoda z roku 2017, při níž byl vážně zraněn spolujezdec. Z nehody si odnesl celoživotní následky a pojišťovna viníka Kooperativa odhaduje, že mu vyplatí více než 50 milionů korun. Pojišťovna Allianz zase eviduje nehodu, za kterou poškozenému uhradí nejméně 34 milionů korun.

Zdá se vám to jako ohromné částky? Ve skutečnosti se jedná o “malé” nehody. Alespoň z finančního hlediska. Na mnohem více peněz vyjdou řetězové nehody více aut na dálnicích, nehody kamionů, které vezou nebezpečný či drahý náklad nebo nehody, při nichž byli zranění vysoce postavení manažeři.

Pojišťovny varují před základním pojistným limitem

Na první pohled se může zákonem stanovený minimální pojistný limit 35 milionů korun pro škody na životě a zdraví a 35 milionů pro majetkové škody zdát dostatečný. Jak je ale vidět, stačit rozhodně nemusí. Pokud výše škody tuto částku překročí, je povinen rozdíl uhradit viník nehody. Pojišťovny proto řidičům důrazně doporučují, aby si povinné ručení sjednali s vyššími limity, a to alespoň 50 milionů korun.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.