epojisteni logo
blg-srt-happy

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

4. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

Miminka nejsou z cukru. Přesto bývají čerství rodiče ohledně cestování s malými miminky někdy až přehnaně opatrní. Většina se zuby nehty drží tvrzení, že cestování je vhodné nejdříve od tří měsíců. Na maminky, které se na cesty vydávají s novorozenci, se dívají skrze prsty. K tomu ale neexistuje důvod.

Pokud jste před porodem byli s partnerem hodně akční a každou volnou chvilku jste vyráželi na výlety, není důvod se v tomto směru omezovat ani po narození dítěte. Stačí se dobře připravit. Hlavní je mít při sobě potřebné lahvičky, mléko, konvici na převaření vody a dostatek převařené vody sebou. Samozřejmě záleží na tom, jak se maminka cítí. Odvážné maminky si ale cestování s miminkem nemůžou vynachválit, a to i do zahraničí.

Ideální je pohodlné cestování autem

Nejlépe se s malým miminkem cestuje v autě. Do auta zabalíte vše potřebné a můžete si dát pauzu téměř kdykoliv a kdekoliv. Samozřejmě je vhodné cílovou destinace a zejména délku cesty přizpůsobit malému miminku. Novorozeně však většinu cestu prospí. Jediné, co lékaři rodičům nedoporučují, je návštěva zemí v největších vedrech. Vysoké teploty miminkům příliš nesvědčí. Chcete-li do tepla, jeďte raději v období, kdy je příjemnější klima.

Ani cestování letadlem ale nemusí být problém. Je to ale méně pohodlné a je třeba se připravit na řadu situací. Do letadla například nelze vzít kočárek. Miminko také nemá nárok na vlastní sedačku a při startu a přistání musí být připoutané k jednomu z rodičů. U letecké společnosti lze domluvit přepravní kolébku, která vám cestování letadlem usnadní. Letušky bývají vůči maminkám s miminky vstřícné a je-li to možné, usadí vás vedle volné sedačky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Nezapomínejte na cestování doklady

Zapomínat byste neměli také na správné cestovní doklady. Nejen dospělí člověk totiž potřebuje občanský průkaz či cestovní pas. Také dítě, ať už je mu pár týdnů nebo několik let, potřebuje osobní cestovní doklady.

V rámci Evropské unie dítěti stačí občanský průkaz. Mimo EU už bude dítě potřebovat cestovní pas. Oba doklady vám vystaví na obecním úřadě s rozšířenou působnosti v jakémkoliv věku dítěte. Maximální platnost dětského občanského průkazu je 5 let. To však neplatí v období, kdy se vzhled dítěte mění doslova týden po týdnu. U opravdu malých miminek je třeba občanský průkaz vyměnit každých pár měsíců.

Nejedná se o žádné složité administrativní kolečko. Na úřad je třeba vzít pouze rodný list a dítě. Fotografii pořídí úředník přímo na místě. Focení může být občas velkou zkouškou trpělivosti, protože i malé miminko musí mít na fotografii otevřené oči. Úřady proto umožňují nechat dítě vyfotit předem a hotové fotografie zaslat prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra. Úřad si už fotografii stáhne sám.

Na vyhotovení dětského občanského průkazu mají úřady 30 dní a poplatek je 50 korun. U běžného cestovního pasu je lhůta rovněž 30 dní, poplatek činí 100 korun. Pokud byste na cestovní pas dítěte hodně spěchali, lze požádat o vyhotovení cestovního pasu ve zkráceného lhůtě do 6 dní. Počítejte však s několinásobně vyšším poplatkem 2 000 korun.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.