epojisteni logo
blg-srt-crush

Počet zákonně pojištěných vozidel stoupá

24. 2. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Počet zákonně pojištěných vozidel stoupá

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti pro všechna provozovaná vozidla. I přesto se na českých silnicích stále pohybují vozidla, která pojištěná nejsou. Naštěstí jich stále ubývá a Česká kancelář pojistitelů udává, že v loňském roce se počet pojištěných vozidel vzrostl o 214 tisíc vozidel.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uvedla že v roce 2015 stoupl počet vozidel s povinným ručení o 214 tisíc vozidel. V současné době tak Česká republika eviduje na 7 361 000 pojištěných vozidel. Registrovaných vozidel je přitom v Česku více než 8 180 000 vozidel, což znamená, že se na silnicích pohybuje přes 650 000 nepojištěných vozidel, tedy zhruba 2 procenta z celkového počtu vozidel.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Polepšila si zejména Česká podnikatelská pojišťovna a Generali

Největší nárůst uzavřených pojistných smluv hlásí Česká podnikatelská pojišťovna (45 000), za níž v poměrně těsném závěsu následují Generali pojišťovna (44 000), Kooperativa pojišťovna (43 000) a Allianz pojišťovna (41 000). Ne zrovna pozitivní výsledky hlásí pojišťovny Direct (bývalá Triglav pojišťovna), které ubylo 32 tisíc pojistných smluv, a Slavia pojišťovna uvádějící úbytek 15 tisíc pojištěných vozidel.

V čem tkví úspěch? „Základním předpokladem je dobrý produkt, příznivá cena a špičkový servis," říká Jaroslav Besperát, ředitel České podnikatelské pojišťovny. Podle Generali je základem dobrý individuální přístup. „Každý řidič je jedinečný a my mu umíme nabídnout adekvátní produkt a služby za odpovídající cenu," domnívá se Pavel Mencl, ředitel v Generali pojišťovně.

Povinné ručení je zákonné pojištění  odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Konkrétně se jedná o zákon č. 168/1999 Sb.

Za nepojištěné vozidlo 50 tisíc pokut a vyřazení z registru

“Zapomenout” na sjednání povinného ručení se nemusí vyplatit. Majiteli nepojištěného vozidla hrozí nejen finanční pokuta ve výši až 50 tisíc korun, ale také okamžité vyřazení vozidla z registru. Nová registrace již nebude umožněná. Pokud navíc nepojištěné vozidlo, respektive jeho majitel, způsobí nehodu, musí viník způsobenou škodu uhradit v plné výši!

Povinné ručení sice zdražuje každým rokem o několik procent. Stále se však vyplatí více, než hrozící pokuta nebo úhrada případné škody. Vzhledem k tomu, že povinné ručení dnes nabízí třináct pojišťoven, lze díky silné konkurenci při troše snahy najít kvalitní a přitom levné povinné ručení.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.