epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Na co si dát pozor při nákupu ojetého vozidla

Nákup ojetého vozidla je jednou z nejčastějších cest, jak si dopřát lepší auto – cena vozidel rychle klesá a po několika letech od sjetí z výrobní linky se dá vozidlo koupit za zlomek své původní hodnoty. Kupec ojetého auta ale musí překonat celou řadu nástrah, což chce především klid, trpělivost a pár rad ukrytých v našem článku.

Doporučení:

I ojeté vozidlo je většinou nemalá investice, proto zachovejte opatrnost a nenechte se zlákat „supervýhodnými“ nabídkami, které mohou signalizovat, že s automobilem není všechno v pořádku. K důkladnému prověření vozidla budete potřebovat svého automechanika, který ví, kam se podívat, co prověřit. A na závěr, pokud máte pochybnosti o nějaké součástce, nebo původu vozidla, vždy raději předpokládejte to nejhorší. Každé vsugerování „to bude v pohodě“ vás může v budoucnu stát hodně peněz, ale i zdraví. A na co si dát pozor konkrétně?

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

  • 1) Ověření původu vozidla

    Existují 3 základní problémy. Před prvními dvěma se dá smysluplně chránit, před třetím už nikoliv:

    - auto je kradené - auto má přetočený tachometr, nebo je jinak omlazené - auto je zastavené, součást exekuce, nebo pod leasingem

    Pokud si koupíte vozidlo, které je kradené, nebo patří leasingové společnosti, může se snadno stát, že o něj přijdete. A nikoho nebude zajímat, že jste za něj zaplatili desítky, nebo stovky tisíc korun – ty zpátky už nedostanete. Jedinou možností je soudit se s osobou, od které jste vůz koupili, nebo která vůz prodala autobazaru. Uvažte však, o jakého člověka se asi jedná, když prodává kradené nebo zadlužené vozidlo – ani soudní cestou nemusíte vymoci náhradu.

    Jak zjistit, jestli je vozidlo kradené?

    Základní ochranou je ověření VIN kódu, které provozuje společnost Cebia na webu zkontrolujsiauto.cz. Zde zadáte VIN kód a zjistíte, jestli vyhlédnutý vůz není kradený. VIN kód naleznete v technickém průkazu a na různých místech ve vozidle – proto je potřeba ověřit všechny VIN kódy (zda jsou totožné), s jejichž nalezením pomůže právě váš automechanik. S leasingem a exekucí jsou problémy ještě větší – k těmto informacím se jen těžko dostanete. Pokud nakupujete přes autobazar, zjistěte si, do jaké míry za původ vozidla ručí.

    Omlazené vozidlo

    Velkým problémem jsou omlazená vozidla – rok výroby je, stejně jako VIN kód, vyražen na různých součástkách automobilu. Je potřeba všechny najít a roky opět porovnat. Ještě důležitější je ale celkový dojem z vozidla – váš automechanik by měl odhadnout stáří vozidla i najeté kilometry podle opotřebení interiéru a některých součástek. O pár let omlazené auto vás může přijít o mnoho dráž, takže ani tuto kontrolu nepodceňujte, ať neplatíte zbytečné moc.

  •  

    2) Technický stav auta

    Vyhýbejte se hlavně bouraným vozidlům, která mohou být velmi nebezpečná – pevnost konstrukce může být narušena a v případě další havárie vás nemusí dostatečně chránit. Pozor si ale dávejte na všechny tyto problémy:

    - auto je bourané - auto nesplňuje normu EURO 3 a ještě nebyla zaplacena eko daň - auto má závažný technický problém, nebo je v celkově horším stavu

    Váš automechanik by měl poznat, jestli je vůz bouraný, nebo nikoliv. Lze to poznat podle svařování různých částí vozidel k sobě, nesouhlasících roků výroby na jednotlivých dílech, špatně vyklepanými částmi karoserie a podobně. Nabourané vozidlo je vždy velké nebezpečí, ať už pro váš život, nebo pro vaši peněženku – i sebelépe opravené vozidlo už nikdy nebude v TOP stavu a pravděpodobně se vám hodné rychle začne sesypávat pod rukama a nohama. Nehledě na to, že mnoho bouraných vozidel je opravených jen na oko, aby se dala prodat.

    Eko daň

    Dnes už je v platnosti norma EURO 5, ale takzvanou eko daň platíte pouze, pokud přihlašujete vozidlo, které nesplňuje EURO 3 a ještě za něj eko daň nikdy zaplacena nebyla. Konkrétně: zaplatíte 3 000 Kč, pokud splňuje EURO 2, 5 000 Kč pokud splňuje pouze EURO 1 a 10 000 Kč pokud nesplňuje žádnou EURO normu.

    Další problémy a rady

    - některé vady nejlépe objevíte při testovací jízdě – na rovné silnici pusťte volant a pozorujte, jestli auto samo nezatáčí - prověřte elektroniku vozidla - vyzkoušejte funkčnost všech světel - chtějte servisní knížku, řádně vyplněnou – o autu vám hodně řekne - nechte svého mechanika se na vozidle vyřádit, protože je potřeba toho prověřit opravdu hodně a laik by to nezvládl

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 21. srpna 2024|
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?