epojisteni logo
zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil

Kupujete auto z druhé ruky? Poradíme Vám s administrativou

Kupujete auto z druhé ruky? Poradíme vám s administrativou

Koupě nového vozidla je finančně velmi náročná, a tak stále velký počet lidí volí nákup z druhé ruky. Jak na administrativu, aby vše proběhlo, tak jak má? Poradíme vám v následujícím článku.

Na pojištění vozidla nezapomínejte

Hlavní je jednoduchá kupní smlouva na auto  a její znění. Na internetu najdete desítky vzorů ke stažení, které vám s přípravou pomůžou. V první řadě by v kupní smlouvě měly být identifikovány obě strany - kupující i prodávající. To znamená celé jméno a příjmení, adresa a rodné číslo. Jedná-li se o firmu, pak její název, jméno a příjmení zastupující osoby, sídlo a IČ.

Ve smlouvě by neměla chybět formulace, že prodávající je vlastníkem vozidla, která je předmětem kupní smlouvy. Následovat by měl podrobný popis prodávaného vozidla (značka, typ, číslo motoru, rok výroby, registrační značka, barva, číslo TP, počet najetých km, atd.). Dobré je také uvést, kdo provede odhlášení vozidla a v jaké lhůtě bude prodej vozidla včetně jeho předání ukončen.

Pokud jste při koupi ojetého vozu našli skrytou vadu, budete naopak potřebovat  odstoupení od smlouvy.

Odhlášení vozidla

Ihned po podpisu kupní smlouvy by mělo být vozidlo odhlášeno ze jména původního vlastníka. Odhlášení může být provedeno jak prodávajícím tak i kupujícím. Prodávající potřebuje velký a malý technický průkaz a občanský průkaz. Kupující by navíc potřeboval plnou moc od původního vlastníka.

Vozidlo je nutné odhlásit na registru vozidel  a to v místě trvalého bydliště původního vlastníka. Odhlášení je zdarma a kromě uvedených dokladů je nutné mít vyplněný formulář, který najdete přímo na registru vozidel nebo na internetu. Po odhlášení musí být vozidlo přihlášeno na nového majitele nejpozději do deseti dnů.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Nezapomeňte na povinné ručení

Bez povinného ručení nesmíte v žádném případě s vozidlem vyjet na silnici. Pojištění musí být uzavřeno nejpozději do sedmi dnů od zrušení původního pojištění.

Náš tip

Náš tip:

U nás seženete povinné ručení se slevou až 9 000 korun. Vyzkoušejte srovnání cen pojišťoven

Přihlášení vozidla

také musí projít novou evidenční kontrolou. Tu lze provést na jakékoliv stanici technické kontroly v rámci celé ČR. Výsledkem technické kontroly by mělo být uznání, že stav vozidla odpovídá údajům uvedeným v technickém průkaze. Technická kontrola stojí 200 až 400 korun a protokol o evidenční kontrole platí deset dní. Do té doby je nutné vozidlo přihlásit.

Přihlášení vozidla musí proběhnout na adrese trvalého bydliště nového vlastníka, který bude sebou potřebovat občanský průkaz, kupní smlouvu, malý a velký TP, protokol o evidenční kontrole a doklad o platném pojištění. Stejně jako u odhlášení je nutný vyplněný formulář. V případě, že dochází ke změně v kraji, je nutné sebou mít také registrační značky, které budou vyměněny.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.