epojisteni logo
bmw-auto

Může Vám pojišťovna zvýšit pojistné kvůli indexaci?

20. 12. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Může Vám pojišťovna zvýšit pojistné kvůli indexaci?

Při sjednání pojistné smlouvy může být její součástí tzv. indexace. V rámci akutalizace cen pojišťovna může navýšit výši pojistného v souladu s navýšením spotřebitelských ceny a tedy pojistné částky. Kdy se indexace vyplatí a kdy nikoliv?

Co je indexace?

Indexace znamená navýšení pojistného z důvodu navýšení spotřebitelských cen. Společně s navýšením pojistného se zároveň navyšuje pojistná částka tak, aby odpovídala aktuální situaci. Klient se sám může rozhodnout, zda chce indexaci do pojistné smlouvy  sjednat či ne. Pokud souhlasí, pojišťovna sama v průběhu pojištění upravuje pojistnou částku i pojistné.

"Indexace se vyplatí (například v případě pojištění domácnosti) v případě, že si klient během let domácnost zařizuje, nakupuje nové věci a původní  pojistná částka  byla stanovena nízká," vysvětluje finanční poradkyně Eva Lamžová a doplňuje: "Indexace je určena zejména pro klienty, kteří si uzavřeli smlouvu s tím, že ji mají na celý život, že nechtějí navštěvovat přepážky pojišťoven a nechtějí dělat nějaké změny ve smlouvách v průběhu doby."

Je obvyklé, že se  pojištěný  často nestará o aktualizaci pojistné smlouvy. V průběhu pojištění pak dovybavuje domácnost a neuvědomuje si, že se tím snadno může dostat do stavu podpojištění. V případě pojistné události nemusí pak vyplacená pojistná částka odpovídat skutečné škodě. V případě indexace se o aktualizace stará pojišťovna automaticky, čímž klientovi šetří čas i administrativu.

"Z povahy věci jde ze strany pojišťovny o návrh, nikoliv o direktivní změnu," řekl Jan Marek, mluvčí České pojišťovny. "Písemná forma zaslání nesouhlasu vyplývá ze znění pojistných podmínek, platných v době vzniku pojistné smlouvy," upřesnil mluvčí.

Kdy se indexace nevyplatí?

Indexace se nevyplatí tehdy, je-li nemovitost pojištěná, ale ceny nemovitostí a stavebních prací klesají. Jelikož je indexace nastavená na základě indexu spotřebitelských cen, pojištěnému pak může být pojistná částka uměla nastavená.

"Pokud je ale pojištěna nemovitost a ceny nemovitostí a stavebních prací klesají, tak indexace je pro klienty nevýhodná, protože je stanovena na základě indexu spotřebitelských cen a klientovi pak může být uměle navyšovaná pojistná částka, kterou stejně v případě totální škody (například při výbuchu nebo vyhoření) nedostane, i když si za na zvýšený limit pojistného plnění platí," upozorňuje také Eva Lamžová.

Náš tip

Znalost pojistných podmínek se vyplatí

Aby se klient vyhnul nedorozumění, vyplatí se důkladně znát pojistné podmínky ještě před uzavřením pojištění. Klient tak bude znát nejen přesné podmínky, ale budete také vědět, jak se má v podobných případech zachovat.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.