studenti na cestách

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

25. 8. 2017
|
Délka čtení: 6 min.

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

Program Erasmus je mezi studenty vysokých škol a vybraných vyšších odborných škol velmi oblíbený. Studentům umožňuje v rámci studia vycestovat za studiemi do zahraničí. Jedná o stipendium a studium v délce od 3 do 12 měsíců jim zaplatí jejich domovská škola. Jaké další výdaje jim hradí škola, a které by si měli v zájmu své bezpečnosti zaplatit sami?


Jedenkrát za studium na vysoké či vyšší odborné škole může českých student využít nabídky na stipendium a na pár měsíců vyrazit studovat do zahraničí. Program Erasmus je určený pro studenty od druhého ročníku studia výše. Po dobu studia v zahraničí je stále studentem domácí univerzity, která mu každý měsíc posílá stipendium ve výši stanovené podle běžných životních nákladu ve vybrané zemi.


Ze stipendia si student hradí studium, ubytování a případně další náklady na pobyt. Ze zkušeností českých studentů vyplývá, že stipendium je dostatečně vysoké a vyžít se s ním dá velmi dobře. Nejdražší bývají náklady na ubytování a dopravu ve větších městech. Pokud má student výdaje vyšší, musí si rozdíl doplatit ze svého. Řada studentů s tím nemá problém a při studiu si najde brigádu, která navíc pomáhá rozvíjet jejich jazykové znalosti.

Běžné zdravotní pojištění není dostačující

Několikaměsíční studium v zahraničí má svá rizika. Student může onemocnět, nebo se mu přihodí úraz. V takovém případě má přirozeně nárok na stejnou péči jako občané země, v níž se rozhodl nějaký čas studovat. I po dobu studia a pobytu v zahraničí je studentem české univerzity, která za něj platí zdravotní pojištění.


V zahraničí, jak všeobecně známo, však kartička evropského pojištění (tzv. Evropský zdravotní průkaz) není úplně dostačující. Student má sice právo na lékařské ošetření, ale zaplatí to samé co občan, a v zahraničí je zdravotní péče daleko dražší než u nás. Ve většině zemích platí občané vysoké částky za spoluúčast, a proto se českým studentům vyplatí mít uzavřené cestovní pojištění pro studenty neboli cestovní pojištění Erasmus, jak se mu také někdy říká.


Některé pojišťovny mají ve své produktové nabídce i cestovní pojištění pro studenty, které je přizpůsobeno jejich potřebám a finanční situaci. Nejvýhodnější je celoroční pojištění určené pro delší studijní pobytu (stáže, Erasmus apod.) platné po Evropě nebo celém světě, jehož cena se pohybuje od 200 korun měsíčně (např. cestovní pojištění ISIC pro studenty). Ani pro studenta 200 korun nemožná částka. Cestovní pojištění mu poskytne mnohem lepší finanční ochranu na studiích v zahraničí.

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí: Co musí obsahovat

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • angola-politicka-mapa
    17. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování – kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.