studenti na cestách

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

25. 8. 2017
|
Délka čtení: 6 min.

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus a cestovní pojištění

Program Erasmus je mezi studenty vysokých škol a vybraných vyšších odborných škol velmi oblíbený. Studentům umožňuje v rámci studia vycestovat za studiemi do zahraničí. Jedná o stipendium a studium v délce od 3 do 12 měsíců jim zaplatí jejich domovská škola. Jaké další výdaje jim hradí škola, a které by si měli v zájmu své bezpečnosti zaplatit sami?


Jedenkrát za studium na vysoké či vyšší odborné škole může českých student využít nabídky na stipendium a na pár měsíců vyrazit studovat do zahraničí. Program Erasmus je určený pro studenty od druhého ročníku studia výše. Po dobu studia v zahraničí je stále studentem domácí univerzity, která mu každý měsíc posílá stipendium ve výši stanovené podle běžných životních nákladu ve vybrané zemi.


Ze stipendia si student hradí studium, ubytování a případně další náklady na pobyt. Ze zkušeností českých studentů vyplývá, že stipendium je dostatečně vysoké a vyžít se s ním dá velmi dobře. Nejdražší bývají náklady na ubytování a dopravu ve větších městech. Pokud má student výdaje vyšší, musí si rozdíl doplatit ze svého. Řada studentů s tím nemá problém a při studiu si najde brigádu, která navíc pomáhá rozvíjet jejich jazykové znalosti.

Běžné zdravotní pojištění není dostačující

Několikaměsíční studium v zahraničí má svá rizika. Student může onemocnět, nebo se mu přihodí úraz. V takovém případě má přirozeně nárok na stejnou péči jako občané země, v níž se rozhodl nějaký čas studovat. I po dobu studia a pobytu v zahraničí je studentem české univerzity, která za něj platí zdravotní pojištění.


V zahraničí, jak všeobecně známo, však kartička evropského pojištění (tzv. Evropský zdravotní průkaz) není úplně dostačující. Student má sice právo na lékařské ošetření, ale zaplatí to samé co občan, a v zahraničí je zdravotní péče daleko dražší než u nás. Ve většině zemích platí občané vysoké částky za spoluúčast, a proto se českým studentům vyplatí mít uzavřené cestovní pojištění pro studenty neboli cestovní pojištění Erasmus, jak se mu také někdy říká.


Některé pojišťovny mají ve své produktové nabídce i cestovní pojištění pro studenty, které je přizpůsobeno jejich potřebám a finanční situaci. Nejvýhodnější je celoroční pojištění určené pro delší studijní pobytu (stáže, Erasmus apod.) platné po Evropě nebo celém světě, jehož cena se pohybuje od 200 korun měsíčně (např. cestovní pojištění ISIC pro studenty). Ani pro studenta 200 korun nemožná částka. Cestovní pojištění mu poskytne mnohem lepší finanční ochranu na studiích v zahraničí.

Sdílet článek

Související články

  • 08. července 2025|Jana Březinová
    Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

    Každý den se v ČR ukradne v průměru 11 kol. Zkušení zloději překonají i důmyslné zámky, nejčastěji kola mizí z uzamčených budov. Jedinou jistotou je pojištění. A krádež není jediné riziko, které cyklistům hrozí – hodí se i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, když někoho srazíte. Poradíme, jak si kolo i sebe komplexně pojistit.

  • Děti skáčou do jezera
    30. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění dětí na letní tábory: Jak na pojistku proti úrazu, krádeži i zrušení pobytu

    Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?

  • otevrena-hala-nadrazi
    24. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění zavazadel na cestu letadlem: Vyplatí se vůbec?

    Na letištích po celém světě se ztratí nebo poškodí přes 5 milionů zavazadel ročně. Přesto většina lidí netuší, jak funguje kompenzace aerolinek, ani pojištění zavazadel. Pokud nechcete, aby se vysněná dovolená proměnila v noční můru, čtěte, jak správně postupovat a na co si dát pozor.

  • skupinka žáků
    16. června 2025|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro školy: Za děti nesou odpovědnost učitelé

    Školní výuku občas zpestří zajímavá exkurze, výlet, lyžařský výcvik nebo jiné aktivity mimo budovu školy. Vybočení ze školního stereotypu ale mohou zkomplikovat nemoci, úrazy či poškození cizího majetku. Kdo odpovídá za žáky na výletě nebo úraz ve škole a jak funguje cestovní pojištění pro skupiny?

  • 15. května 2025|Jana Březinová
    8 nejlépe hodnocených kempů v ČR aneb Kam vyrazit na dovolenou pod stan

    Máme pro vás přehled nejlepších kempů v ČR – od pohodových areálů u vody, přes kempy s animačním programem, až po stylové srubové vesničky. Ať už plánujete dovolenou s rodinou, partou přátel nebo se psem, získáte tu inspiraci, kam pod stan.

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí: Co musí obsahovat

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • angola-politicka-mapa
    17. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování – kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?