epojisteni logo
Prodej-auta-predani-klice

3 možnosti financování vozidla

8. 9. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Automobil je pravděpodobně pro většinu lidí po bydlení druhou nejdražší věcí, kterou si v životě kupují. A i když nemít auto je pro řadu z nás dnes již nereálné, mít auto, které pro nás finančně dává smysl, rozhodně je reálné i žádoucí. Proto je potřeba předem zvážit, zda koupit auto nové nebo ojeté, spočítat náklady na provoz, pojistky, údržbu a opravy a pak se rozhodnout pro způsob financování.

Nové auto

Výhodou je, že první roky provozu by měly být absolutně bezproblémové. O auto se musíte samozřejmě starat, tedy s pravidelnými servisními prohlídkami a výměnou kapalin. Nové auto kupujete v záruce, která pokrývá většinu vzniklých problémů a závad. S novým autem také odpadají starosti typu, jestli je auto bourané nebo kradené. Z pohledu financí - nic, co ve svém životě uděláte, nebude reálně takovým plýtváním peněz, jako koupě nového auta.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Ojetý vůz

Máte možnost si vybrat auto podle svého přání a za přijatelnou částku. Navíc ojetina neztrácí tolik na své ceně. Stejně jako na nové auto si můžete vzít na to ojeté úvěr. Ne každé ojeté auto musí mít nutně stočené kilometry. V tomto případě prostě stačí, když se budete o stav vozu více zajímat a na prohlídku si s sebou vezmete automechanika, aby případné skryté vady objevil včas ještě před koupí. Největší nevýhodou bohužel je, že nevíte o historii auta. 

Rozhodnuto? A teď to nejdůležitější:

Jakým způsobem koupi auta financovat

Nejjednodušším způsobem financování nového vozidla je platba v hotovosti. Pokud to není vaše preferovaná varianta, ke slovu přichází půjčky na auto - například klasický spotřebitelský úvěr, finanční a operativní leasing. Jaký je mezi nimi rozdíl a který je nejvýhodnější?

Mezi běžným spotřebitelským úvěrem, finančním a operativním leasingem panují velké rozdíly. Nelze však jednoznačně určit, který z nich je nejvýhodnější. Všechny tři způsoby mají jak výhody, tak i nevýhody. Rozhodnutí tedy závisí pouze a jen na kupujícím, na jeho finančních možnostech, aktuální životní situaci, požadavcích i potřebách.

Spotřebitelský úvěr: auto na splátky

Klasiku ve financování vozidla představuje účelový spotřebitelský úvěr, který nabízejí především banky. Výhodou spotřebitelského úvěru je zejména fakt, že se kupující stává jediným majitelem a provozovatelem vozidla ihned po podpisu kupní smlouvy a v ní uvedených smluvních podmínek. 

Zároveň však platí, že je nový majitel zodpovědný za uzavření zákonného povinného ručení a na jeho náklady jde veškerý servis, prohlídky i případné opravy. 

Pro poskytnutí spotřebitelského úvěru bude finanční ústav, stejně jako u jakékoliv jiné půjčky, prověřovat vaši schopnost splácet. Proto je nejjistější se nejdříve obrátit na banku, která vám spravuje účet. 

Finanční leasing

Vedle klasického spotřebitelského úvěru narůstá počet vozidel zakoupených na tzv. finanční leasing. Jde o pronájem auta s následnou koupí. Klient leasingové společnosti při sjednání finančního leasingu zaplatí akontaci (může být i nulová) a platí pravidelnou měsíční splátku po dobu 3 až 4 let. Po skončení splátek uhradí klient odkupní cenu a automobil se stane jeho vlastnictvím, zatímco po celou dobu leasingu jej vlastnila leasingová společnost (tato podmínka není stoprocentní, obvykle záleží na výši poskytnuté půjčky). Vtip finančního leasingu spočívá v možnosti užívat auto, na které si provozovatel ještě nevydělal.

Leasingová společnost se také stará o různé provozní záležitosti a administrativu včetně pojištění, které zahrnuje jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění.

Financování vozidla - Žena v nově pořízeném autě

Servisní prohlídky a opravy si však kupující platí ze svého. Potíže mohou nastat při dlouhodobých problémech se splácením. Kupující není majitelem vozidla, a tudíž nemá nejmenší právo nakládat s vozidlem, jak uzná za vhodné.

Operativní leasing: Auto v nájmu

Nechcete mít s novým vozem starosti jako majitel a platit splátku předem? Operativní leasing neboli pronájem vozu s fixní měsíční splátkou po celou dobu využívání vozu znamená, že se o nic nestaráte, jen jezdíte. Po skončení smlouvy vrátíte vůz a vyberete si nový.

Operativní leasing, na rozdíl od klasického finančního leasingu, nevyžaduje uhrazení žádné akontace. Kupující každý měsíc platí domluvené splátky, což ale vlastně nejsou splátky, ale v podstatě nájemné za používání vozidla.

Vozidlo zůstává majetkem leasingové společnost, která se po celou dobu platné leasingové smlouvy stará o všechny náležitosti (pojištění, servis, výměna pneumatik apod.). Po uplynutí doby, většinou 3 až 5 let, si vozidlo vezme zpět a klientovi poskytne k užívání nový vůz. S operativním leasingem má tedy klient stále nový model a nemusí řešit nic kolem.

Za tyto služby samozřejmě zaplatí a ve výsledku jej operativní leasing přijde dráž než spotřebitelský úvěr

Rizika operativního leasingu číhají ve stanovení nájezdu (počtu kilometrů, které může klient ujet) a v možném vyúčtování poškození při vrácení vozidla. Operativní leasing je dobrou alternativou pro využití automobilu některé často využívané značky podnikatelem, který si jej odepíše do nákladů. Z těchto důvodů není tolik vhodný pro pořízení automobilů luxusních, či okrajových značek. Stejně jako je nevhodný pro uživatele, který má k autu velký citový vztah a nechce se s ním za pár let rozloučit.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Na co si dát pozor

 • Při výběru úvěru nebo financování vždy porovnejte několik variant. 

 • Zaměřte se na stejné ukazatele – především RPSN (na rozdíl od úroků udává skutečné náklady, které zaplatíte). 

 • Vycházejte vždy ze svých možností a ne podle souseda nebo příbuzných – ti za vás splátky platit nebudou.

 

Rozhodnuto? Tak mnoho šťastných kilometrů bez nehody.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

  Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.