Schválí vláda navrhované změny ve vymáhání dlužného povinného ručení?

Schválí vláda navrhované změny ve vymáhání dlužného povinného ručení?

Schválí vláda navrhované změny ve vymáhání dlužného povinného ručení?

Před pár týdny skupina opozičních poslanců předložila návrh se změnami ve vymáhání příspěvků ze dlužné povinné ručení. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) by dle tohoto návrhu směla požadovat příspěvek maximálně za tři roky. Jednotlivé pohledávky by navíc musela vymáhat v soudním řízení.

Vláda se k uvedenému návrhu nestaví s velkým nadšením. Podle ní je návrh nesystémový, vnitřně rozporný, v mnoha ohledech nedopracovaný a také nedostatečně odůvodněný. Podle vlády je navrhovaná tříletá lhůta nesrozumitelně vymezená. Také se jí nelíbí návrh, podle kterého by obeslaní, kteří nesouhlasí s tím, že porušili zákon, pouze zaslali čestné prohlášení na adresu ČKP. Ta by poté musela příspěvek za dlužné povinné ručení vymáhat soudně. Dle vlády je tento způsob neakceptovatelný.

Co je to sankční příspěvek?

Sankční příspěvek je částka ve výši 20 až 300 korun, kterou je povinen uhradit majitel vozidla, který nemá platné povinné ručení. Tento příspěvek je poté spravován ČKP v rámci garančního fondu, z něhož jsou hrazeny škody, které způsobily právě nepojištěná vozidla. ČKP tuto škodu následně soudně vymáhá po viníkovi škody a majiteli nepojištěného vozidla.

Pokud ČKP při pravidelných kontrolách objeví nepojištěné vozidla, má právo vymáhat příspěvek do garančního fondu. Každým rokem je však pětina takto obeslaných majitelů vozidel oslovená neprávem. Cílem uvedeného návrhu je snaha neoprávněné výzvy co nejvíce omezit. S tím souvisí také omezení doby na tři roky, po kterou je možné sankční příspěvek požadovat. ČKP by tak byl donucená si své pohledávky hlídat aktivněji.

Porušení zákona by musela prokázat ČKP

V současné době platí, že obeslaný majitel vozidla, musí do 30 dnů od doručení výzvy dokázat, že zákon neporušil. Podle návrhu by majiteli stačilo odeslat čestné prohlášení. ČKP by tedy musela jeho vinu prokázat až v soudním řízení. Zároveň by si před odesláním výzvy musela opatřit veškerá potvrzení, která porušení zákona prokazují. Navíc by neprávem obeslaní majitelé měli nárok na proplacení nákladů, které jim v souvislosti s prokazování své neviny vznikly.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 12
Sdílet na Facebooku

Archiv