Zelená karta - kde všude platí a kde s ní neuspějete?

Zelená karta - kde všude platí a kde s ní neuspějete?

Zelená karta - kde všude platí a kde s ní neuspějete?

Bez pojištění odpovědnosti neboli povinného ručení nelze provozovat motorové vozidlo v téměř žádné zemi. Dokladem o uzavřeném a hlavně platném pojištění je právě zelená karta, kterou byste měli mít při každé jízdě u sebe. Jedná se o mezinárodní doklad, to však neznamená, že platí všude. Podívejme se na výjimky.

Bez zelené karty nesmíte vyjet na veřejné komunikace v České republice ani do zahraničí. V některých zemích však zelená karta neplatí. Pokud do takové země vyrazíte autem, měli byste si na místě vyřídit tamější hraniční pojištění. Cena se obvykle pohybuje v řadu pár desítek eur. Předtím, než se vydáte na cesty, si vždy zjistěte, kde vaše zelená karta opravdu platí.

Jak to zjistíte nejrychleji? Na zadní straně každé zelené karty je uvedený seznam zemí, v nichž by zelená karta měla platit. Pokud jsou některé země přeškrtnuté, pojištění v ní platit nebude. Výjimky se týkají zemí mimo EU. Seznam zemí se liší podle jednotlivých pojišťoven.

Seznam zemí, kde zelená karta obvykle stačí

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko, Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Chorvatsko, Monako, San Marino, Srbsko, Černá Hora, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán, Bělorusko, Írán, Izrael, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko.

Od 1. ledna 2016 platí česká zelená karta také v Azerbajdžánu s výjimkou Náhorního Karabachu, který je sice jeho geografickou součástí, ale oficiálně spadá pod správu Arménie. Samozřejmě nesmí být na zelené kartě přeškrtnutý. U Kypru a Srbska jsou uvedené zeměpisné části, kde zelená karta neplatí, a kde si tudíž musíte zakoupit hraniční pojištění (např. Kosovo, severní Kypr).

Výjimky dle pojišťoven

Bez omezení můžete cestovat se zelenou kartou od Allianz pojišťovny, České pojišťovny, Kooperativy a UNIQA pojišťovny.

Pojišťovny, které mají výluky na územní platnost mimo země EU:

Pojišťovna Vyškrtnuté země
AXA pojišťovna Írán, Izrael, Maroko, Tunisko
Česká podnikatelská pojišťovna Írán, Izrael
ČSOB Pojišťovna Írán, Azerbajdžán
Generali pojišťovna Írán, Izrael, Maroko, Tunisko
Hasičská vzájemná pojišťovna Bělorusko, Irán, Izrael, Maroko, Moldávie, Tunisko
PRVNÍ klubová pojišťovna Bělorusko, Irán, Izrael, Maroko, Moldávie, Rusko a Tunisko
Wüstenrot pojišťovna Rusko
Slavia pojišťovna Ázerbájdžán

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 14
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Zelená karta platnost, Zelená karta zahraničí, Zelená karta výjimky

Archiv