Pojištění na blbost není blbost

Pojištění na blbost není blbost

Pojištění na blbost není blbost

Pojištění odpovědnosti je také známé pod lidovým názvem “pojištění na blbost”. Stačí vytopit souseda nebo nebo neúmyslně poškodit druhém cyklistovi kolo a škody se mohou vyšplhat do desítek tisíc korun. A právě pro tyto případy je pojištění na blbost určeno. Kromě starostí Vám totiž ušetří i peníze.

Tzv. pojištění na blbost bývá lidmi podceňováno. Řekne-li se pojištění odpovědnosti, většině lidí si vybaví především povinné ručení (pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla). Vedle povinného ručení však existuje dobrovolné pojištění za škody, které si může uzavřít v podstatě kdokoliv.

Právě tento fakt si uvědomuje pojišťovna Slavia, která povinné ručení spojila i s pojištěním odpovědnosti v běžném životě. „Výhodou produktu je, že za minimální příplatek získáte k povinnému ručení komplexní krytí, kromě již zmíněné obecné odpovědnosti i cestovní Europojištění a pojištění pokut. Na jedné straně budete chráněni před odpovědností za škody, které někomu způsobíte za volantem svého vozu. Na straně druhé budete kryti i před škodami, které zaviníte v běžném životě,“ popsal novou nabídku Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny.

Pojištění odpovědnosti kryje škody v běžném i profesním životě

Pojištění odpovědnosti kryje škody, které můžete způsobit třetím osobám na jejich zdraví či majetku. Příkladem může být pes, které pokouše kolemjdoucího. Škoda na zdraví se může vyšplhat na desítky tisíc korun a majitel ji musí poškozenému uhradit. Nebo můžete neúmyslně způsobit srážku s cyklistou a způsobit tak škodu na kole nebo i zdraví. Opět je povinnosti viníka škodu zaplatit. Pokud by však měli pojištění odpovědnosti, škodu by za ně uhradila pojišťovna.

„Mezi nejčastější škody z občanské odpovědnosti patří vytopení souseda ať už špatně uzavřeným kohoutkem nebo prasklou hadicí od pračky. Z pojištění odpovědnosti z výkonu povolání suverénně vedou škody způsobené na dopravním prostředku zaměstnavatele, konkrétně nacouvání do překážky, poškrábání nebo promáčknutí auta, způsobení dopravní nehody, ale také natankování nesprávného paliva,“ uvedl Jan Šepek z ČSOB Pojišťovny.

Mnohem více pojištění odpovědnosti využívají určitě profese, při jejichž činnosti mohou vzniknout miliónové škody. Od nového roku 2014, kdy v platnost vstoupil nový občanský zákoník, platí také nová pravidla. Do té doby platito, že u nehmotné škody měla přednost omluva. Nově je upřednostněna finanční satisfakce.

„Je to správná cesta, poškození by neměli doplácet na škody, které jim způsobil někdo jiný. A pokud nebude viník škody pojištěn, bude muset škodu uhradit ze svého. Proto očekáváme významný nárůst zájmu o odpovědnostní pojištění, případně navýšení limitů pojistného plnění,“ vysvětlil Michael Neuwirth z pojišťovny Kooperativa.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 10
Sdílet na Facebooku

Archiv