Nejvíce se Češi bojí krádeže auta, velké škody však páchají i vandalové

Nejvíce se Češi bojí krádeže auta, velké škody však páchají i vandalové

krádež auta

Nejvíce se Češi bojí krádeže auta, velké škody však páchají i vandalové

Pokud vám škodu na autě způsobí někdo jiný, řeší se oprava a případně další škody z povinného ručení viníka. Díky zákonu o povinném ručení je to snadné. Tak to ale nemusí být vždy. Pro ostatní případy je tu havarijní pojištění. Ale ani to nemusí být jednoznačně. Zvlášť, když si vyberete pouze některá rizika.

Spočítat
havarijní pojištění

Podle pojišťoven si Češi havarijní pojištění sjednávají ze dvou důvodů. Za prvé se obávají, že si škodu na autě způsobí vlastní chybou, a za druhé mají strach z krádeže. Autu však hrozí i další nezanedbatelná rizika, jako například živelné pohromy, vandalismus či střet se zvěří.

„Z našich zkušeností víme, že řidiči na havarijní pojištění myslí, často jej ale sjednají jen v omezené podobě. Dávají přednost pojištění proti krádeži vozu před pojištěním proti vandalismu, střetu se zvěří či živelnými pohromami. Ukradený vůz je bezpochyby velká finanční zátěž, ale i vandalismus může přijít na pěknou sumu. Navíc je potřeba počítat s tím, že pachatele, na kterém by částku šlo vymáhat, se v mnoha případech nepodaří dostihnout,“ vysvětluje produktová manažerka Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

Nejlepší krytí nabízí varianta All risk

Stejně jako u povinného ručení i v případě havarijního pojištění mívá pojištěný na výběr z několika různých variant. Liší se například ve výši pojistných limitů či ve volbě pojištěných rizik. Nejlepší pojistnou ochranu nabízí samozřejmě krytí všech možných rizik. Takové havarijní pojištění je označováno jako All risk. Jeho jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Pokud pojištěný nechce platit tolik, může si vybrat kombinaci určitých rizik. Pojištěný by si měl učinit jasno v tom, jaká rizika mu reálně hrozí. Protože velké škody dokáže napáchat nejen zloděj, ale také pořádná vichřice či pád stromu a případně i vandal. To samé platí pro střet se zvěří. Oprava vozidle po “zásahu” kroupového nadělení může vyjít i na několik desítek tisíc korun. A hádejte, kdo to zaplatí, nebudete-li mít sjednané havarijní pojištění?

Zloději mají větší “zájem” o díly než o celá auta

Počet ukradených vozidel klesá. Vyplývá to ze statistik, které každým rokem uveřejňuje Česká policie. Například v roce 2016 bylo ukradeno 4 920 aut, loni už “jen” 3 594. To však neplatí pro krádeže dílů a součástek. Zde totiž čísla naopak narůstají. Zatímco v roce 2016 policie evidovala 3 814 krádeží součástek, loni už to bylo 4 191.

Zejména ve městech se také daří vandalismu. „Zatímco vozů se kradlo méně, zájem o díly u zlodějů naopak stoupl. Vandalismus, ať už v podobě poškrábaného laku, ukradených kol či poškození oken, je typicky nejvíce rozšířený ve velkých městech. Pojistné události tohoto typu evidujeme především v Praze, Brně či Ostravě. Nejčastěji k nim dochází na větších sídlištích, kde není vůz možné zaparkovat do garáže a zároveň na něj majitel často nemá výhled. Je tak ideálním terčem vandalů,“ zdůrazňuje Vanda Kýpeť, proč má havarijní pojištění proti vandalismu smysl.


Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Havarijní pojištění, Krádeže aut, All Risk pojištění, Vandalismus

Archiv