Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

cyklista

Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

Podle policejních statistik každý rok “záhadně zmizí” průměrně 5 000 kol. Číslo je však mnohem vyšší, protože řada okradených majitelů krádež vůbec nehlásí. Jednoduše nevěří, že se ukradené kolo ještě někdy najde. Policie bohužel potvrzuje, že se jim zloděje a ukradené kolo podaří najít pouze ve výjimečných případech.

Spočítat
havarijní pojištění

Pojištění kola nejen proti krádeži

Kolo si lze pojistit třemi způsoby. Proti krádeži, respektive finančním následkům, vás ochrání obyčejné pojištění domácnosti zahrnující pojištění kola. Důležité je, aby se pojištění vztahovalo také na věci mimo místo pojištění (např. uzamčená kola před restaurací, obchodem, na autě).

Druhou možností je sjednat si speciální připojištění kola k pojištění domácnosti, která bývá více specifikované a rozšířené. Kromě krádeže se mohou vztahovat také na rizika dopravní nehody či živelná rizika.

Třetí možností vhodnou zejména pro majitele dražších kol je specializované pojištění kol, které s pojištěním domácnosti nijak nesouvisí. Samostatné pojištění kol obvykle zahrnuje krádež, vandalismus, poškození nebo zničení při nehodě či přepravě. Výše pojistného většinou odpovídá jeho aktuální hodnotě, kterou určí pojišťovna.

Pojištění odpovědnosti má smysl

Na cyklistu se nevztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Pokud však způsobí škodu jiné osobě, je povinen zaplatit nejen pokutu za porušení pravidel, ale i všechny vzniklé škody na majetku či zdraví. Dospělý zodpovídá za své činy, za děti je odpovědný jejich zákonný zástupce. Myslet si, že dítě z kolize vyjde nevinně, je velký omyl.

Je-li cyklista pojištěný, škodu až do výše sjednaného pojistného limitu uhradí pojišťovna. Samozřejmě i zde platí výluky z pojištění. Cyklisté by si měli dávat pozor zejména na jízdu pod vlivem alkoholu. Pojistné plnění v případě škody způsobené pod vlivem alkoholu pojišťovna zkrátí nebo odmítne vyplatit.

Opilému cyklistovi navíc hrozí nemalá finanční pokuta. Za jízdu na kole pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky mu může být udělena pokuta v rozmezí 2 500 až 20 000 korun. Dosáhne-li množství alkoholu v krvi cyklisty hranice 1 promile, hrozí mu pokuta v rozmezí 25 000 až 50 000 korun a v krajním případě i trest odnětí svobody ve výši až 3 let.

Nezapomínejte na povinnou výbavou

Češi jezdí na kole rádi. Používají je nejen pro zábavu, ale stále častěji i jako dopravní prostředek do práce či do školy. Jakmile to počasí jenom trochu umožní, na stezkách a silnicích se vyrojí stovky nadšených cyklistů. Co si však hodně cyklistů neuvědomuje, je fakt, že jsou účastníky silničního provozu. A jako takoví, musí dodržovat pravidla i povinnosti.

To platí například pro povinnou výbavu, která má cyklistovi zajistit bezpečnou jízdu a dobrou viditelnost za jakýchkoliv podmínek. Víte, jak má taková povinná výbava jízdního kola vypadat? A splňuje ji zrovna vaše kolo?

1) Dvě na sobě nezávislé účinné brzdy s odstupňovaným brzdným účinkem

2) Zaslepení volných konců řidítek (gripy, zátky, rukojeti)

3) Zaoblené zakončení ovládacích páček brzd, platí i pro páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínáky, držáky a konce blatníků

4) Uzavřené matice nábojů kol

5) Červená zadní odrazka, lze kombinovat se zadní červenou svítilnou (blikačka)

6) Bílá přední odrazka

7) Oranžové odrazky na obou kolech

8) Bílý světlomet vpředu

9) Červený světlomet vzadu

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Pojistné, Zákon, Pokuty, Cyklistika

Archiv