Co dělat, když vám ukradnou registrační značku?

Co dělat, když vám ukradnou registrační značku?

Krádež či ztrátu registračních značek nikdy nepřehlížejte a neignorujete. Jízda bez registračních značek je totiž hodnocena jako závažný přestupek a kromě finanční pokuty ve výši 5 000 až 10 000 Kč, vám může hrozit zákaz řízení na dobu 6 až 12 měsíců. 

Proč se kradou registrační značky?

Důvody pro krádež jsou zpravidla malicherné. Většinou jde o krádeže ze škodolibosti nebo legrácky podnapilých skupinek jdoucí k ránu z hospody. Občas se s ukradenou SPZ pokusí nějaký zloděj zdarma natankovat, ujet od čerpací stanice a ukradené RZ zahodí do nejbližšího příkopu. 

 

Pokud se vám něco podobného stane a před odjezdem do práce, na nákup nebo na výlet zjistíte, že vám chybí registrační značka či značky, měli jste prostě smůlu. Bohužel vás čeká nepříjemné administrativní kolečko bez auta. S autem bez obou registračních značek nesmíte nikam jet. Nepokoušejte se ani značku namalovat na papír a dát ji na zadní okno vozidla.

Krádež registrační značky a legislativa

§ 125c odst. zákona č. 361/2000 Sb., zákon o silničním provozu: 

 

„Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, na němž v rozporu s jiným právním předpisem není umístěna tabulka státní poznávací značky.“

 

„Za přestupek se uloží pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a) bodu 1.“

 

„Zákaz činnosti se uloží na dobu od šesti měsíců do jednoho roku za přestupek podle odstavce 1 písm. a)."

Krádež registrační značky je nutné oznámit policii

S vozidlem bez viditelných registračních značek nesmíte jezdit na silnicích. Předtím, než si vyrazíte pro nové registrační značky na příslušný úřad, jste povinní krádež co nejdříve po zjištění krádeže nahlásit Policii ČR. Nahlášení krádeže není v tomto případě dobrovolná možnost, ale povinnost. 

 

Po nahlášení krádeže RZ nesmíte s vozidlem vyjet, dokud vám úřad nevystaví nové registrační značky. Nové registrační značky vydá magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností na základě podání žádosti a uhrazení správního poplatku ve výši 450 Kč (200 Kč za 1 tabulku + 50 Kč správní poplatek). U motocyklů činí poplatek 250 Kč. Sebou je nutné mít osobní doklady, osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz a v případě krádeže i oznámení Policie ČR.

 

Úřad vám vystaví úplně nové značky, takže krádež i ztrátu je nutné oznámit také pojišťovně, u níž máte sjednané odpovědnostní pojištění známé jako povinné ručení, aby vám poslala novou zelenou kartu s aktualizovanými údaji.

Ztrátu registrační značky stačí nahlásit na úřadu

Pokud jste značku ztratili, například během jízdy, není nutné nahlásit na Policii ČR, ale stačí podat oznámení na magistrátu nebo obecním úřadu s rozšířenou působností, kde se značky vydávají. Úřad ztracenou značku zaeviduje, a poté ji označí jako neplatnou. Jakmile ztrátu značky zjistíte, nesmíte s vozidlem dále pokračovat v jízdě.

Ochrana registrační před krádeží

Do běžného držáku lze registrační značku pouze zacvaknout. Stejně snadno ji lze vyndat. Zakoupit si lze speciální držáky, které umožňují registrační značku upevnit pomocí šroubů. Šrouby přitom nesmí zakrývat písmena, číslice ani další známky.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 31

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

spz, Povinné ručení a škody, Pojistné plnění, Garanční fond

Archiv