epojisteni logo
blg-srt-spz

Co dělat, když vám ukradnou registrační značku?

28. 2. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Krádež či ztrátu registračních značek nikdy nepřehlížejte a neignorujete. Jízda bez registračních značek je totiž hodnocena jako závažný přestupek a kromě finanční pokuty ve výši 5 000 až 10 000 Kč, vám může hrozit zákaz řízení na dobu 6 až 12 měsíců. 

Proč se kradou registrační značky?

Důvody pro krádež jsou zpravidla malicherné. Většinou jde o krádeže ze škodolibosti nebo legrácky podnapilých skupinek jdoucí k ránu z hospody. Občas se s ukradenou SPZ pokusí nějaký zloděj zdarma natankovat, ujet od čerpací stanice a ukradené RZ zahodí do nejbližšího příkopu. 

Pokud se vám něco podobného stane a před odjezdem do práce, na nákup nebo na výlet zjistíte, že vám chybí registrační značka či značky, měli jste prostě smůlu. Bohužel vás čeká nepříjemné administrativní kolečko bez auta. S autem bez obou registračních značek nesmíte nikam jet. Nepokoušejte se ani značku namalovat na papír a dát ji na zadní okno vozidla.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Krádež registrační značky a legislativa

§ 125c odst. zákona č. 361/2000 Sb., zákon o silničním provozu: 

„Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, na němž v rozporu s jiným právním předpisem není umístěna tabulka státní poznávací značky.“

„Za přestupek se uloží pokuta od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a) bodu 1.“

„Zákaz činnosti se uloží na dobu od šesti měsíců do jednoho roku za přestupek podle odstavce 1 písm. a)."

Krádež registrační značky je nutné oznámit policii

S vozidlem bez viditelných registračních značek nesmíte jezdit na silnicích. Předtím, než si vyrazíte pro nové registrační značky na příslušný úřad, jste povinní krádež co nejdříve po zjištění krádeže nahlásit Policii ČR. Nahlášení krádeže není v tomto případě dobrovolná možnost, ale povinnost. 

Po nahlášení krádeže RZ nesmíte s vozidlem vyjet, dokud vám úřad nevystaví nové registrační značky. Nové registrační značky vydá magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností na základě podání žádosti a uhrazení správního poplatku ve výši 450 Kč (200 Kč za 1 tabulku + 50 Kč správní poplatek). U motocyklů činí poplatek 250 Kč. Sebou je nutné mít osobní doklady, osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz a v případě krádeže i oznámení Policie ČR.

Úřad vám vystaví úplně nové značky, takže krádež i ztrátu je nutné oznámit také pojišťovně, u níž máte sjednané odpovědnostní pojištění známé jako povinné ručení, aby vám poslala novou zelenou kartu s aktualizovanými údaji.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Ztrátu registrační značky stačí nahlásit na úřadu

Pokud jste značku ztratili, například během jízdy, není nutné nahlásit na Policii ČR, ale stačí podat oznámení na magistrátu nebo obecním úřadu s rozšířenou působností, kde se značky vydávají. Úřad ztracenou značku zaeviduje, a poté ji označí jako neplatnou. Jakmile ztrátu značky zjistíte, nesmíte s vozidlem dále pokračovat v jízdě.

Ochrana registrační před krádeží

Do běžného držáku lze registrační značku pouze zacvaknout. Stejně snadno ji lze vyndat. Zakoupit si lze speciální držáky, které umožňují registrační značku upevnit pomocí šroubů. Šrouby přitom nesmí zakrývat písmena, číslice ani další známky.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.