Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

Povinné ručení pro ojeté vozidlo

Povinné ručení je zákonem č. 168/1999 Sb. přikázané odpovědnostní pojištění, které se týká všech vozidel zapsaných v registru vozidel s registračními značkami a provozovaných na veřejných komunikacích. 

Pojištění musí být platné už v okamžiku přepisu vlastnických práv, ke kterému dojde za účasti obou stran (nebo za účasti jedné strany s plnou mocí udělenou nepřítomnou stranou) na dopravním odboru jakéhokoliv úřadu s rozšířenou působností. 

Přepis musí být proveden do 10 pracovních dnů ode dne podpisu kupní smlouvy.

 

K přepisu vozidla je nutné sebou mít:

  • doklad totožnosti obou stran

  • úředně ověřenou plnou moc strany, která se přepisu neúčastní

  • zelenou kartu jako doklad o sjednaném povinném ručení

  • kupní smlouvu

  • potvrzení o technické prohlídce vozidla (STK)

  • vyplněný formulář žádosti o změnu vlastníka

  • velký technický průkaz

 

Jak si vybrat povinné ručené pro ojeté vozidlo

Jako nejjednodušší způsob se jeví povinné ručení online, které nevyžaduje vaši osobní účast na pobočce pojišťovny. Prostřednictvím srovnávače online si porovnáte více konkurenčních nabídek od různých pojišťoven. 

Stačí vyplnit formulář, do něhož vepíšete požadované údaje o pojištěném vozidle a vlastníkovi. Z přehledného srovnání si následně vyberete nejlepší povinné ručení a uhradíte stanovené pojistné. Povinné ručení je platné ode dne, který si zvolíte.

Neodkládejte provedení nutných servisních úkonů

Čerstvě zakoupený ojetý vůz většinou potřebuje odbornou péči, a proto jej nechte překontrolovat v odborném servisu. Ojeté vozidlo vyžaduje alespoň výměnu základních kapalin a případně i výměnu rozvodů. Doporučeno je také zkontrolovat stav pneumatik a zda odpovídají ročnímu období (zimní vs. letní pneumatiky).

Nechcete-li vozidlo používat, vyřaďte jej z registru vozidel

Nechcete-li platit povinné ručení, protože s vozidlem nejezdíte a kupujete jej například na náhradní díly, musíte jej nejprve vyřadit z registru motorových vozidel a odevzdat registrační značky.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 28

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

<meta name="description" content="Chystáte se koupit auto a stojíte před otázkou, zda koupit ojeté auto nebo nové? Koupě ojetého auta s sebou nese i několik věcí, na které byste měli myslet. Které to jsou se dozvíte v našem článku." />

Archiv