Kupujete auto z druhé ruky? Poradíme Vám s administrativou

Kupujete auto z druhé ruky? Poradíme Vám s administrativou

Kupujete auto z druhé ruky? Poradíme vám s administrativou

Koupě nového vozidla je finančně velmi náročná, a tak stále velký počet lidí volí nákup z druhé ruky. Jak na administrativu, aby vše proběhlo, tak jak má? Poradíme vám v následujícím článku.

Na pojištění vozidla nezapomínejte

Hlavní je jednoduchá kupní smlouva na auto a její znění. Na internetu najdete desítky vzorů ke stažení, které vám s přípravou pomůžou. V první řadě by v kupní smlouvě měly být identifikovány obě strany - kupující i prodávající. To znamená celé jméno a příjmení, adresa a rodné číslo. Jedná-li se o firmu, pak její název, jméno a příjmení zastupující osoby, sídlo a IČ.

Ve smlouvě by neměla chybět formulace, že prodávající je vlastníkem vozidla, která je předmětem kupní smlouvy. Následovat by měl podrobný popis prodávaného vozidla (značka, typ, číslo motoru, rok výroby, registrační značka, barva, číslo TP, počet najetých km, atd.). Dobré je také uvést, kdo provede odhlášení vozidla a v jaké lhůtě bude prodej vozidla včetně jeho předání ukončen.

Pokud jste při koupi ojetého vozu našli skrytou vadu, budete naopak potřebovat odstoupení od smlouvy.

Odhlášení vozidla

Ihned po podpisu kupní smlouvy by mělo být vozidlo odhlášeno ze jména původního vlastníka. Odhlášení může být provedeno jak prodávajícím tak i kupujícím. Prodávající potřebuje velký a malý technický průkaz a občanský průkaz. Kupující by navíc potřeboval plnou moc od původního vlastníka.

Vozidlo je nutné odhlásit na registru vozidel a to v místě trvalého bydliště původního vlastníka. Odhlášení je zdarma a kromě uvedených dokladů je nutné mít vyplněný formulář, který najdete přímo na registru vozidel nebo na internetu. Po odhlášení musí být vozidlo přihlášeno na nového majitele nejpozději do deseti dnů.

Nezapomeňte na povinné ručení

Bez povinného ručení nesmíte v žádném případě s vozidlem vyjet na silnici. Pojištění musí být uzavřeno nejpozději do sedmi dnů od zrušení původního pojištění.

Náš tip: “U nás seženete povinné ručení se slevou až 9 000 korun. Vyzkoušejte srovnání cen pojišťoven

Přihlášení vozidla

také musí projít novou evidenční kontrolou. Tu lze provést na jakékoliv stanici technické kontroly v rámci celé ČR. Výsledkem technické kontroly by mělo být uznání, že stav vozidla odpovídá údajům uvedeným v technickém průkaze. Technická kontrola stojí 200 až 400 korun a protokol o evidenční kontrole platí deset dní. Do té doby je nutné vozidlo přihlásit.

Přihlášení vozidla musí proběhnout na adrese trvalého bydliště nového vlastníka, který bude sebou potřebovat občanský průkaz, kupní smlouvu, malý a velký TP, protokol o evidenční kontrole a doklad o platném pojištění. Stejně jako u odhlášení je nutný vyplněný formulář. V případě, že dochází ke změně v kraji, je nutné sebou mít také registrační značky, které budou vyměněny.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 19
Sdílet na Facebooku

Archiv