epojisteni logo
ruce-na-volantu-palubni-deska

Kontrolky v autě: Víte, co která znamená a kdy raději zpozornět?

31. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Pokud se v autě objeví problém, který zachytí čidlo vozu, na palubní desce se rozsvítí kontrolka. Občas se však může stát, že se rozsvítí některý ze symbolů, u kterého si nebudete úplně jistí, co znamená. Moderní auta vám sice řeknou, co jednotlivé kontrolky značí, ale už vám neřeknou, co máte v takovém případě dělat.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Barvy mnohé napoví

V autoškole by se noví řidiči měli naučit, co která kontrolka znamená. Pokud ale významu kontrolek nevěnovali dostatečnou pozornost, může při jízdě nastat problém. 

Základní kontrolky můžete rozlišit podle barev. Pokud svítí kontrolka zeleně, je to barva funkčnosti – můžete jet. Zelená kontrolka má pouze informativní charakter a řidiče tak informuje především o tom, že máte rozsvícená obrysová nebo potkávací světla.

Problém však nastává, pokud se nějaká kontrolka rozsvítí žlutě (někdy i oranžově). V takovém případě se může jednat o potencionální problém, který nejspíš bude nutné řešit. Nemusíte hned zastavovat, problém sice není aktuální, ale rozhodně existuje. 

Vozidlo vám tím většinou oznamuje, že bude nutné provést pravidelnou údržbu či dolít provozní kapaliny. Upozorňovat vás ale může také na nízkou hladinu oleje, paliva nebo například na nižší tlak v pneumatikách. 

Ve většině případů se však žluté kontrolky mohou změnit na červené, a nikdy nemůžete dopředu vědět, kdy se tak stane. Může se tak stát za týden, ale klidně i za hodinu.

Jakmile se vám na palubním počítači objeví červené kontrolky, je nutné okamžitě jednat.  Většinou to totiž značí závažný problém, který byste rozhodně neměli zanedbávat. 

Při rozsvícení červené kontrolky byste je potřeba okamžitě zastavit, vypnout motor a pokusit se problém odstranit. Takový problém většinou ale člověk nevyřeší sám a může se stát, že budete potřebovat asistenční službu, nebo servis. 

Náš tip

Přesně pro také případy se hodí mít sjednané odpovídající pojištění.

Malý přehled aneb co která kontrolka znamená

Řídící jednotka motoru

Nejčastějším strašákem řidičů je kontrolka řídící jednotky motoru. Kontrolka svítí v případě, že nějaká závada ovlivňuje složení emisí. Ve většině případů stačí zastavit, vypnout motor a znovu nastartovat. U dieselových motorů hrozí, že se ucpe filtr pevných částic. Kontrolka může občas zapříčinit ztrátu výkonu, v jízdě pokračovat můžete, doporučujeme však co nejdříve navštívit servis. 

Filtr pevných částic

Když je filtr pevných částic zanesen, rozsvítí se kontrolka filtru pevných částic a je potřeba jej vyčistit. Odborníci doporučují projet auto mimo město konstantní rychlostí (alespoň 60 km/h) při 1 800 až 2 500 otáčkách, dokud kontrolka nezhasne. Kontrolku naleznete v novějších dieselových vozidlech. Pokud si nebudete jistí, že se problém odstranil, či kontrolka bude stále svítit, objednejte se do servisu. 

Žlutá - olej

Pokud se rozsvítí oranžová kontrolka s tímto symbolem, značí to nízkou hladinu motorového oleje. V jízdě můžete pokračovat, ale je dobré zastavit u nejbližší čerpací stanice, nechat olej stéct do vany, přeměřit hladinu a v případě potřeby jej dolít. Pamatujte na to, že je potřeba dolít stejný olej, který již v autě máte. 

Červená - olej

V případě, že se kontrolka rozsvítí červeně, značí to, že tlak oleje není dostatečný pro bezpečný chod motoru. Je nutné okamžitě zastavit, počkat až olej steče zpět do nádržky a změřit jeho hladinu. Pokud je hladina nízká, může pomoci dolití oleje. Pokud je však hladina v pořádku, v jízdě dál nepokračujte a volejte okamžitě asistenční službu. Následnou jízdou byste mohli motor výrazně poškodit.

Žhavení

Kontrolka žhavení by se měla správně rozsvítit před a při startování a znamená, že se žhaví svíčky. Pokud však kontrolka svítí i po nastartování, nebo naopak nesvítí vůbec, značí to problém. Jestliže bliká během jízdy, pak hlásí závadu vznětového motoru,  což může snižovat výkon. 

Opotřebení brzd - žlutá

Kontrolka opotřebení brzdového obložení se rozsvítí, pokud jsou brzdové destičky na konci své životnosti. Je nutné se také objednat do servisu, než se kontrolka změní na červenou. 

Červená - brzda

Kontrolka (ruční) brzdy se rozsvítí, pokud je ruční brzda zatažená. Většinou pomůže jen to, že ji uvolníte. Pokud kontrolka bliká, značí to nedostatek brzdové kapaliny.  Jestliže po doplnění brzdové kapaliny bude kontrolka stále blikat, dojeďte opatrně do servisu. Auto nemusí brzdit spolehlivě.  

Baterie

Problém s dobíjením značí červená kontrolka baterie. V takovém případě vám auto dává vědět, že alternátor nevyrábí proud. Co dělat? Vypněte všechnu nepotřebnou elektroniku a dojeďte do nejbližšího servisu.  Pamatujte, že po vybití baterie už vozidlo nepojede. Větší problém nastává, pokud se symbolem baterie svítí zároveň i kontrolka chladicí kapaliny. V takovém případě se vyvarujte jízdy a zavolejte asistenční službě, která vám auto odtáhne.

Přehřátí motoru

Kontrolka upozorňuje na možné přehřátí motoru, nedostatek chladicí kapaliny či vadnou  pojistku  chlazení. Doporučujeme odstavit vozidlo, vypnout motor a nechat jej vychladnout. Poté zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Pokud kapalina nedosahuje k rysce, je třeba ji doplnit. Chladicí kapalinu můžete nahradit také destilovanou vodou, kterou koupíte na každé čerpací stanici. To by vám mělo stačit na cestu do servisu, kde vám kapalinu namíchají a doplní ve správném poměru. 

Potkávací světla

Kontrolka ujišťuje řidiče, že má zapnutá potkávací světla. Osvětlení je během jízdy povinné celý rok.

Obrisová světla

Vozidlo musí při jízdě svítit povinně celoročně. Tuto povinnost řidič splní zapnutím buď obrysových světel spolu s potkávacími světly, nebo světel pro denní svícení. Kontrolka tak informuje řidiče o zapnutých obrysových světlech. Obrysových světel jsou dva páry. Jeden pár červených vzadu a vpředu druhý pár slabě žlutých. 

Dálková světla

Za určitých podmínek můžete na cestách s nedostatkem osvětlení svítit na cestu pomocí dálkových světel. Tato světla na palubové desce znázorňuje modře svítící kontrolka. Dálková světla nesmí být použita v provozu v následujících případech: pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena. Pokud by světly mohl být oslněn řidič protijedoucího vozidla nebo vozidla jedoucího před vámi. Popřípadě by světly mohl být oslněn jiný účastník silničního provozu, strojvedoucí vlaku nebo řidič plavidla.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

  • 28. prosince 2022|ePojisteni
    Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

    Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

  • 31. srpna 2022|ePojisteni
    Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

    Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

  • 11. července 2022|ePojisteni
    BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

    Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

  • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
    15. června 2022|Marek Drahorád
    Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

    Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

    Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

  • autobazar
    18. února 2022|Marek Drahorád
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

    Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    20. ledna 2022|Monika Šaríková
    Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

    Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

  • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
    17. ledna 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

    Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.