Jízda bez nehod = levné povinné ručení

Jízda bez nehod = levné povinné ručení

Jízda bez nehod = levné povinné ručení

Ceny povinného ručení jenom za letošního rok stouply průměrně o deset procent. A další zdražování pojišťovny plánují na konci letošního roku. Důvodem jsou legislativní změny i zavedení povinných odvodů, které zvyšují náklady pojišťovnám, a ty jsou tak nuceny zvyšovat ceny pojištění.

Ještě před pár měsíci patřilo povinné ručení v České republice k nejlevnějším. Pojišťovny se neustále předháněly ve výhodných nabídkách a nižších cenách. To se však změnilo na přelomu letošního roku, kdy v platnost vstoupil nový občanský zákoník, který sebou přinesl řadu změn a to zejména v oblasti vyplacení odškodného, které se rapidně zvýšilo.

Na vyšších nákladech pojišťoven se rovněž projevilo zavedení povinných odvodů do Fondu zábrany škod ve výši nejméně 3 procent z ročního přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti za každý kalendářní rok a platby za každou hodinu zásahu hasičů při dopravních nehodách.

Porovnání povinného ručení

Není však nutné se hned spokojit s cenou povinného ručení, kterou Vám nabídne Vaše pojišťovna. I přes vyšší ceny je možné ušetřit, pokud si vyberete správné povinné ručení. Povinné ručení nabízí celkem třináct českých pojišťoven, mezi jejichž nabídkami si můžete vybrat. S výběrem povinného ručení Vám nejlépe pomohou online porovnávače, kde si všechny aktuální nabídky porovnáte během pár minut. Povinné ručení si navíc sjednáte online a veškeré dokumenty včetně zelené karty Vám přijdou poštou.

Bezpečná jízda bez nehod

Na výši pojistného u povinného ručení se také z velké části podílí počet měsíců jízdy bez zaviněné nehody. Řidiči, kteří jezdí bez nehody, získají bonus a ted i výraznou slevu na pojistném. Jedná se o tzv. bezeškodní bonus. Výše slevy závisí na počtu měsíců bez nehody. Obvykle se bonus přiznává za každých dvanáct měsíců a průměrná sleva na pojistném se pohybuje mezi 5 až 10 procenty za rok.

Každá pojišťovna má svůj vlastní bonusový systém. Před podpisem smlouvy o povinném ručení se vždy informujte, jaké bonusy a v jaké výši se Vás budou týkat. Jednotlivé slevy se totiž sčítají a mohou dosáhnout maximální výše až do 60 procent.

Pojišťovny však neudělují pouze bonusy, ale také tzv. malusy. Ty se udělují řidičům, kteří se stali viníky dopravní nehody. Malusy jsou udělovány především mladým, nezkušeným a rizikovým řidičům.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 13
Sdílet na Facebooku

Archiv