Databáze vozidel je plná fiktivních značek

Databáze vozidel je plná fiktivních značek

Databáze vozidel je plná fiktivních značek

Česká kancelář pojistitelů vede veřejnou databázi vozidel. Ta slouží k rychlé orientaci, zda je vozidlo pojištěné či nikoliv. Snadno tak zde můžete zjistit, zda má auto, která Vás nabouralo a ujelo, platné pojištění. ČKP nedávno potvrdila, že databáze obsahuje i fiktivní značky.

Na tento fakt upozornil zvídavý čtenář a Česká kancelář pojistitelů tuto zprávu potvrdila. „V databázi ČKP jsem zjistil, že třeba na registrační značku 5P55555 je vedeno pět vozidel. Jak je to možné, když daná RZ je vždy přidělena pro jedno vozidlo,“ napsal Právu čtenář František Žemlička. ČKP uvedla, že každá značka je unikátní, a k chybě pravděpodobně dochází při sjednání pojištění. „U několika různých vozů byla do systému zadána chybná značka 5P55555. Proto se ve veřejně přístupné části databáze ČKP ukazuje chybný údaj,“ řekl mluvčí ČKP Aleš Povr a dodal, že fiktivní značka je nejspíš uvedená v pojistné smlouvě i na zelené kartě.

Pojistka je i přes fiktivní značku platná

K chybám dochází zejména ve chvíli, kdy si motoristé uzavírají pojistku pro auto, které ještě nemá přidělenou registrační značku. Jelikož počítačové aplikace zadání registrační značky vyžadují, naťukají pojistitelé do systému smyšlenou značku, která tam se však neopraví a často tam zůstane. Kolik takových aut je v systému uvedeno si nikdo netroufá odhadnout.

Aleš Povr z České kanceláře pojistitelů však ujišťuje, že tento fakt nemá na platnost pojištění vliv. Pokud Vás tedy nabourá řidič se smyšlenou registrační značku, pak by pojišťovna měla pojistné vyplatit bez problému. I z tohoto důvodu je třeba důkladně vyplňovat protokol o nehodě, který kromě registrační značky obsahuje další údaje o vozidle i motoristovi.

Česká kancelář pojistitelů nemá čas situaci řešit

Nejenže se neví, kolik fiktivních značek je databázi uvedeno, ale situace se nebude v nejbližší době ani řešit. ČKP se v současné době zabývá problémem neoprávněných vymáhacích dopisů řidičům, kteří však na pojistném nic nedluží. Příčina se nachází v chybných databází ČKP a Centrálního registru vozidel. Obě strany doposud nepřišly s návrhem na řešení situace a tak i nadále mohou tisící řidičů očekávat dopis od ČKP.

Zajímá vás, jak se změnily ceny povinného ručení v roce 2014? Vyzkoušejte naši kalkulačku povinného ručení

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 14
Sdílet na Facebooku

Archiv