Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavolejte nám
info@epojisteni.cz

Falešný VIN kód není důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy

Falešný VIN kód není důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy

2014-08-20

Falešný VIN kód není důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy

Na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu již nemůže žádná česká pojišťovna lidem odmítnout vyplatit pojistné plnění z důvodu uvedeného falešného VIN kódu. To platí ovšem pouze tehdy, pokud pojištěný prokáže, že nevěděl o tom, že je vozidlo kradené.

V České republice se ročně prodá přes sto tisíc vozidel, jejichž VIN je falešný z důvodu krádeže. Falešný či padělaný VIN kód však nově nemůže být důvodem pro neplatnost pojistné smlouvy. Takto nedávno rozhodl Nejvyšší soud ve dvou případech. V obou případech si lidé koupili ojetý vůz, o kterém neměli tušení, že je kradený. VIN kód byl falešně uvedený nejen v kupních ale také v pojistných smlouvách.

"Uvedení falešného identifikátoru VIN ve smlouvě nezpůsobuje její neplatnost. Pojistná smlouva je v takovém případě uzavřena platně a pojistitel má podle takové smlouvy právo na plnění pojistného," rozhodl Nejvyšší soud. Podle Nejvyššího soudu jsou mnohem podstatnější informace o výrobci a roku výrobu, barvě vozu, obsahu motoru a také číslu technického průkazu.

Pojistná smlouva je platná a pojišťovna musí plnit

Oba uvedené případy se shodovaly v tom, že šlo o auta německého původu. V prvním případě novému majiteli vozidlo ukradli a pojišťovna odmítla vyplatil pojistku, protože zjistila, že vozidlo bylo kradené. Muž však pojišťovnu okamžitě zažaloval a uspěl. Na základě rozhodnutí soudu mu byla pojistka vyplacená.

V druhém případě bylo novému majiteli vozidlo zabavené policií ČR a vráceno původnímu majiteli. Majitel však přišel o auto i o peníze. Proto zažaloval stát za protiprávní postup. “Vozidlo bylo identifikováno nejen VIN, ale i dalšími znaky (výrobce, rok výroby, barva vozu, obsah motoru, číslo technického průkazu). Smlouva nemohla být kvůli falešnému VIN prohlášena za neplatnou," rozhodl Nejvyšší soud v jeho prospěch. Nyní Městský soud v Praze musí posoudit, zda má majitel vozidla nárok na odpovídající odškodné.

Náš tip: Povinné ručení se slevou až 9 000 korun každý rok! Porovnejte si u nás pohodlně online během 2 minut nabídky pojišťoven a ihned zjistíte, kolik na pojištění vozidel ušetříte. Navíc ke každé pojistné smlouvě získáte pojištění dopravních pokut a pneupojištění ZDARMA!

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 7
Sdílet na Facebooku