Aktualizací havarijního pojištění ušetříte!

Aktualizací havarijního pojištění ušetříte!

Není žádným tajemstvím, že cena havarijního pojištění se (alespoň v obecné rovině) vypočítá podle hodnoty pojištěného vozu. Od hodnoty vozu je odvislá výše pojistné částky. Aktuální hodnota vozu pak také představuje závazek pojišťovny do této výše uhradit škody na vozidle, dojde-li k pojistné události. Jenže auto rychle stárne a v tom spočívá i hlavní záludnost havarijního pojištění.

Hodnota vozidla je totiž stále nižší a v době případné nehody je tak nižší než v době uzavření havarijního pojištění. Kdybyste si tak totéž auto pojišťovali o rok, dva později, vyšlo by vás pojištění (vzhledem ke snížené ceně vozidla) o dost levněji. A vězte, že pojišťovna vám stejně nikdy nevyplatí víc, než je reálná škoda (výjimkou je GAP pojištění, ale to je velmi nákladné a lze ho sjednávat jen pro nová a zánovní vozidla).

Hodnota vozu klesá

Říká se, že jen co auto sjede z výrobního pásu, ztratí část své hodnoty. Je to pravda, proto je rozdíl mezi cenou "fungl" nového vozu a týden staré „ojetiny“ rozhodně mnohem vyšší, než by podle reálného opotřebení měl být.

Příklad

Dejme však stranou tyto extrémní případy a podívejme se na tři roky starý vůz, který se jeho majitel rozhodl havarijně pojistit. S hodnotou 200 000 Kč je pojistné 7 000 Kč ročně. Majitel vozidla zaplatí pojistné první rok, pak druhý rok a pak třetí rok. Dojde k nehodě a pojistnému plnění z havarijního pojištění. Vůz je zcela zničen a majitel vozidla se těší na 200 000 Kč. Ano, to byla částka, kterou by mu pojišťovna vyplatila, kdyby zničil auto třeba...druhý den po uzavření pojištění.

Pojišťovna stejně nikdy nevyplatí víc, než je reálná škoda

Jenže mezi tím cena vozidla výrazně klesla! Pojišťovna se podívá a uvidí 6 let staré vozidlo s hodnotou 120 000 Kč. Kolik vyplatí klientovi? 120 000 Kč (minus spoluúčast), ačkoliv si platil havarijní pojištění na vozidlo v hodnotě 200 000 Kč. Pojišťovna totiž vždy zaplatí jen tolik, kolik je aktuální škoda => aktuální hodnota vozu.

Zkuste novou kalkulaci

Bohužel není tak úplně v zájmu pojišťoven, nebo se tak alespoň některé pojišťovny chovají, připomínat svým klientům, že platí zbytečně moc, že je potřeba upravit pojistné částky kvůli poklesu hodnoty vozidla. Zkuste si proto vypočítat v naší kalkulačce aktuální ceny a sami uvidíte, jestli se nevyplatí přepojistit. Vypočítat havarijní pojištění >>

Spočítat havarijní pojištění

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 8
Sdílet na Facebooku

Archiv