Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavoláme Vám
info@epojisteni.cz

3 způsoby, jak financovat nákup auta. Který je nejlepší?

3 způsoby, jak financovat nákup auta. Který je nejlepší?

Nejjednodušším způsobem financování nového vozidla je platba v hotovosti. Zdaleka ne každý má dostatek vlastních finančních prostředků, aby tak mohl učinit. Ke slovu tak přichází tři existující varianty splácení - klasický spotřebitelský úvěr, finanční a operativní leasing. Jaký je mezi nimi rozdíl a který je nejvýhodnější?

Mezi běžným spotřebitelským úvěrem, finančním a operativním leasingem panují velké rozdíly. Nelze však jednoznačně určit, který z nich je nejvýhodnější. Všechny tři způsoby mají jak výhody, tak i nevýhody. Rozhodnutí tedy závisí pouze a jen na kupujícím, na jeho finančních možnostech, aktuální životní situaci, požadavcích i potřebách.

Spotřebitelský úvěr: Nové auto na splátky

Klasiku ve financování vozidla představuje spotřebitelský úvěr, pro který poskytovatelé úvěrů používají jednoznačné označení “půjčka na auta”. Výhodou spotřebitelského úvěru je zejména fakt, že se kupující stává jediným majitelem a provozovatelem vozidla ihned po podpisu kupní smlouvy a v ní uvedených smluvních podmínek. 

To znamená, že například podnikatel může nárokovat odpočet DPH z ceny vozidla už na začátku splácení půjčky. Zároveň však platí, že je nový majitel zodpovědný za uzavření zákonného povinného ručení a na jeho náklady jde veškerý servis, prohlídky i případné opravy. 

K hlavním nevýhodám patří především fakt, že spotřebitel nemusí půjčku na auto vůbec získat. Podmínky jsou relativně přísné, a pokud je žadatel o půjčku nesplní, nové auto si prostě nepořídí. S tím úzce souvisí výběr férového poskytovatele půjček. Ve snaze získat půjčku za každou cenu, žadatelé často volí nevýhodnou a drahou půjčku.

Auto na leasing: Majitelem je leasingová společnost

Vedle klasického spotřebitelského úvěru narůstá počet vozidel zakoupených na tzv. finanční leasing. Kupující v tomto případě rovněž splácí pravidelné měsíční splátky, zpravidla o něco nižší než u klasické půjčky, ale majitelem až do uhrazení poslední splátky zůstává leasingová společnost. Kupující je po celou dobu splácení leasingu provozovatelem. 

Po finanční stránce bývá auto na leasing výhodnější až na to, že kupující musí na začátku uhradit různě vysokou akontaci (např. 10 % z ceny vozidla). Leasingová společnost se také stará o různé provozní záležitosti a administrativu včetně pojištění, které zahrnuje jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění. 

Servisní prohlídky a opravy si však kupující platí ze svého. Potíže mohou nastat při dlouhodobých problémech se splácením nebo v případě krachu leasingové společnosti. Kupující není majitelem vozidla, a tudíž nemá nejmenší právo nakládat s vozidlem, jak uzná za vhodné.

Operativní leasing: Auto v nájmu

V posledních letech si zejména podnikatelé oblíbili variantu finančního leasingu, kterou představuje tzv. operativní leasing. Na rozdíl od klasického finančního leasingu nevyžaduje uhrazení žádné akontace. Kupující každý měsíc platí domluvené splátky, což ale vlastně nejsou splátky, ale v podstatě nájemné za používání vozidla.

Vozidlo zůstává majetkem leasingové společnost, která se po celou dobu platné leasingové smlouvy stará o všechny náležitosti (pojištění, servis, výměna pneumatik apod.). Po uplynutí doby, většinou 3 až 5 let, si vozidlo vezme zpět a klientovi poskytne k užívání nový vůz. S operativním leasingem má tedy klient stále nový model a nemusí řešit nic kolem.

Za tyto služby samozřejmě zaplatí a ve výsledku jej operativní leasing přijde dráž než spotřebitelský úvěr. Takto pronajaté vozidlo však může užívat pouze osoba uvedená v leasingové smlouvě a nikdo jiný. Navíc u operativního leasingu představuje velkou nevýhodu omezení celkového počtu najetých kilometrů za měsíc/rok.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5

Sdílet na Facebooku
COVID-19