Cestovní pojištění do Bosny a Hercegoviny

Cestovní pojištění do Bosny a Hercegoviny

Bosna a Hercegovina nepatří mezi typické turistické destinace, kam by se podobně jako do sousedního Chorvatska v létě sjížděly davy “moře a pláže chtivých” turistů. Její krásu postupně objevují a obdivují dobrodruzi a milovníci hor a divoké přírody, kteří ocení tuto rozmanitou balkánskou zemi.

Cestovní pojištění do Bosny a Hercegoviny

Cestujeme do Bosny a Hercegoviny

Bosna a Hercegovina leží na Balkánském poloostrově. Na severu, západě a jihu sousedí s turisticky známějším Chorvatskem, na východě pak se Srbskem a na jihovýchodě je jejím sousedem Černá hora. Bosna má pouze 20 km dlouhé pobřeží u Jordánského moře, a tak zatímco do Chorvatska turisté jezdí primárně k moři, do Bosny a Hercegoviny se hodně jezdí kvůli divoké přírodě a nespoutanému balkánskému životnímu stylu.

O Bosně a Hercegovině však také koluje celá řada výstražných historek, který by nejednoho turistu odradili od návštěvy této civilizované a nádherné balkánské země. A také určitě pár váhavých turistů odradili. Nejčastěji se varování týkají velkého množství nevybuchlých min, které tu zůstaly po válce, agresivních toulavých psů a různých nemocí. 

Spočítat
cestovní pojištění

Bosna je přitom kulturně a nábožensky velmi rozmanitá civilizovaná evropská země. Vedle sebe tu stojí katolické kostely, pravoslavné kláštery a muslimské mešity. Nejen v architektuře jsou znát různé vlivy. Bosna vás okouzlí po všech stránkách včetně chutné a pestré balkánské kuchyně. Mezi nejvíce obdivované lokality patří město Mostar a jeho okolí a horské oblasti na severu, západě a východu země.

Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění do Bosny a Hercegoviny

Bosna a Hercegovina patří k zemím mimo EU, které mají s ČR uzavřenou dohodu týkající se poskytnutí akutní zdravotní péče a to pouze v případě poškození zdraví či ohrožení života. Ve všech ostatních případech si občané ČR na návštěvě Bosny musí veškerou běžnou zdravotní péči hradit ze svého. 

Zdravotnictví v Bosně je všeobecně kvalitní, ale také velmi drahé, a proto se vyplatí mít sjednané opravdu kvalitní cestovní pojištění. Nejčastěji je turisty využívána moderní nemocnice Koševo v Sarajevu, která je uzpůsobená pro cizí turisty a zdravotní personál zde běžně mluví anglicky a německy.

Před cestou do Bosny a Hercegoviny je nezbytné vyřídit se cestovní pojištění, které v ideálním případě kromě základu zahrnuje také pojištění úrazu, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti. Pro aktivní turisty a sportovní nadšence je doporučováno také připojištění rizikových sportů. V případě cesty vlastním vozidlem je vhodné mít uzavřené alespoň krátkodobé havarijní pojištění, které si u některých pojišťoven lze sjednat v rámci cestovního pojištění.

Jak je to s minovým nebezpečím v Bosně a Hercegovině?

Zlehčovat riziko spočívající v nevybuchlých minách na území Bosny a Hercegoviny by bylo velmi lehkomyslné a nebezpečné. Je pravda, že zhruba 3 procenta celého území jsou zaminované ještě z doby války. Nebezpečná území jsou však většinou řádně označená. V horách je doporučeno držet se vyznačených cest a vyhýbat se na pohled nepoužívaným cestám. Zde se přece jen mohou vyskytnout neoznačená místa.

Spočítat
ceny
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2