epojisteni logo

Od 1. ledna se zvýšilo vyplácené odškodné

1. ledna vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který přináší řadu významných změn. Jednou z nich jsou také úpravy v pravidlech vyplácení odškodného, které budou výrazně vyšší, než tomu bylo dosud. Dojde k zvýšení pojistného?

Výše odškodného se bude nově odvíjet od výše průměrné mzdy v České republice. Lidé tak nyní budou mít nárok na vyšší odškodné za bolet, vážné úrazy i trvalé následky. Na vyplacení odškodného budou mít také nárok i rodinní příslušníci, což dosud nebylo možné. Pojišťovny tak mohou vyplatit za nejtěžší škodu na zdraví až 20 miliónů korun.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Až dvojnásobné odškodné za škody na zdraví z povinného ručení

V případě dopravní nehody, která skončila těžkým otřesem mozku, mohl poškozený získat z povinného ručení viníka 7 200 korun. Od 1.1.2014 činí odškodné více než dvojnásobek a to přibližně 14 900 korun. Změny se také týkají odškodnění trvalých následků. Maximální hranice odškodného za totální vyřazení ze společnosti nyní činí 10 miliónů korun. K této částce se budou navíc přičítat procenta (tzv. ztráta potenciálu). Odškodné se tak může vyšplhat až na 20 miliónů korun.

Nový občanský zákoník zcela radikálně mění pravidla, podle kterých se výše odškodného dosud vypočítávalo. Nová metodika má jasnější pravidla a konečné rozhodnutí bude záviset na jednotlivých soudcích. Změny však bohužel nebudou zadarmo. Je více než pravděpodobné, že kvůli zvýšeným nákladům nás čeká vyšší pojistné. Zdražení je jisté u povinného ručení, což potvrdila většina českých pojišťoven.

Soudci budou mít při stanovování odškodného volnou rukou

Mění se nejen hodnota jednoho bodu, ale soudci budou mít nyní volnou rukou při stanovování výše odškodného. Doposud platné tabulky tak byly zrušeny a nahrazeny metodickým pokynem. Ten byl sestaven expertní skupinou složenou ze zástupců Nejvyššího soudu, lékařů, znalců a zástupců pojišťoven. Díky tomu by prý měly zmizet rozdíly mezi rozhodnutím soudů.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.