epojisteni logo
cestovni-pas-letiste

Špatné jméno na letence? Jak ho změnit a kolik to stojí? 1. díl

1. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Při nákupu letenek se vyplatí být obezřetný. Stačí překlep či chybně uvedené jméno a celá dovolená se vám může prodražit i o několik tisíc.

Velkým zlem jsou v tomto případě předvyplněné údaje, které někdy počítač sám doplní do příslušných kolonek. Někdo už si tak nevšimne, že si například koupil dvě letenky na stejné jméno, místo toho, aby ta druhá byla například na jméno partnerovo. Jak z toho ven?

Některé chyby nevadí

Jsou chyby, které na vystavené letence nevadí, ačkoli není zcela správně. Například pokud po vás systém vyžaduje, abyste si vybrali oslovení, a vy místo Mrs. (paní) omylem zaškrtnete Ms. (slečna). 

Některé rezervační portály uvádějí toto oslovení až na konci příjmení, takže slečna Jana Nováková bude mít letenku vystavenou na Jana Novakovams. Nevypadá to sice dobře, ale ani v této chvíli není třeba se znepokojovat.

Někdy jde o čas

Některé letecké společnosti umožňují v případě, že jste se jen překlikli ve jméně, chybu bezplatně opravit. Hrajete ale o čas, zpravidla je potřeba to udělat maximálně do 48 hodin, a to podle pravidel jednotlivých leteckých společností. 

Pokud jste ale místo “Jaroslav Novák” omylem nechali letenku vystavit na jméno “Jaroslv Novák”, nejde v podstatě o žádnou tragédii. Některé letecké společnosti umožňují do 24 hodin od koupě letenek případné chyby upravit. Pokud kupujete letenku přes různé letenkové portály, může být doba na odhalení chyby a nápravu kratší, zpravidla jen do půlnoci daného dne.

Letecké společnosti většinou tolerují překlepy o 1 - 2 písmenech. Vaše jméno a příjmení uvedené na letence ovšem musí připomínat vaše skutečné jméno a příjmení uvedené v cestovním dokladu.


I kdyby se vám chyba opravit nepodařila, nemusí se v tomto případě jednat o velký průšvih. Letecké společnosti jsou zvyklé, že lidé se prostě přehlédnou a takovou chybu neodhalí. Tolerují proto malé odchylky od jména, pokud je evidentní, že jméno na letence stále připomíná vaše skutečné jméno uvedené v cestovním dokladu.

Postoje leteckých společností se liší

Někdy změna letenky nestojí nic. Záleží ale vždy na postoji letecké společnosti. Někde můžete do 24 hodin či do půlnoci daného dne opravit případné překlepy. Nepovolí vám ale kompletní změnu jména. Pokud tedy kupujete kamarádovi letenku a místo Jaromír necháte letenku vystavit na jméno Jaroslav, už se bohužel nejedná o opravu překlepu, ale o letenku na zcela cizí jméno.

U některých leteckých společností můžete do stanoveného času (zpravidla do 24 hodin) letenku opravit nebo i zcela zrušit, a to bezplatně. Jinde vám do 48 hodin od zakoupení dovolí letenku opravit, ale už ne zrušit nebo vystavit na úplně jiné jméno. Jiné letecké společnosti umožňují změnu kdykoli do odletu, ale pouze v omezeném počtu písmen. Můžete například opravit jen 3 písmena ze jména a příjmení dohromady.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co když máte opravdu problém?

Problém nastává ve chvíli, kdy jste například vaše příjmení vyplnili s diakritikou, ale systém ji nezpracoval a jednoduše písmena s diakritikou z vašeho jména a příjmení vymazal. Ze jména Jana Bláhová je tedy najednou Jana Blhov. A toto příjmení už příliš nenapovídá, že v originále se jmenujete jinak. 

Pak máte několik možností. Pokud se vejdete do písmenkového a časového limitu letecké společnosti, můžete jméno, respektive příjmení opravit. Pokud se do něj nevejdete, celá dovolená se vám prodraží.


Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?