epojisteni logo
silnicni-radar

Silniční pokuty v zahraničí: Trestu za dopravní přestupek neuniknete ani v zahraničí

23. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Spousta řidičů se domnívá, že pokud spáchá dopravní přestupek v zahraničí a není chycen ihned při činu, může být v klidu. Jak ale stále častější výzvy k uhrazení pokutě zasílané českým řidičům ze zahraničí ukazují, situace rozhodně není tak růžová.

Neznalost pravidel neomlouvá. Za dopravní přestupek hrozí vysoká pokuta

Každý řidič je povinen seznámit se s pravidly silničního provozu všech zemí, kterými plánuje projíždět.  Každá zem má přitom svá vlastní pravidla a rozdíly mohou být i velmi nepatrné. Stačí se domnívat, že maximální rychlost na dálnici je 130 km/ na místo skutečných 120 km/h, a rázem jste o pár desítek EUR chudší. 

Spácháte-li dopravní přestupek v zahraničí, může vás policejní hlídka načapat při činu stejně jako u nás.  V takovém případě se pokutě nevyhnete. Záleží ovšem na konkrétním přestupku a jeho závažnosti. Jedná-li se o drobný přestupek, policejní hlídka často přivře oči.

Pokud vás při dopravním přestupku nezastaví policejní hlídka, nejásejte, zdaleka nemáte vyhráno. Pokud vás totiž zachytí kamera radarového systému v zahraničí, je velmi pravděpodobné, že vám domů přijde nepříjemná obálka s výzvou k uhrazení silniční pokuty.

Nejčastější dopravní přestupky českých řidičů v zahraničí

Seznam dopravních přestupků, které Češi páchají za hranicemi nejčastěji, se nijak neliší od těch “doma”. Pokud tedy řidič často porušuje maximální povolenou rychlost v Česku, činí tak většinou i za hranicemi. Jediné, co takové řidiče brzdí, je oprávněný strach z vysoké pokuty.

Nejčastější dopravní přestupky v zahraničí:

 • překročení maximální povolené rychlosti

 • jízda na červenou

 • jízda bez bezpečnostních pásů

 • používání mobilního telefonu za jízdy

 • řízení vozidla pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek

Dojde-li k porušení dopravních pravidel, každá země postupuje jinak.  V rámci EU však platí směrnice EU o přeshraničním poskytování informací, a pokud je známa SPZ, může si o vás místní úřad v zahraničí zjistit téměř cokoliv včetně adresy, na kterou vám zašle výzvu k uhrazení silniční pokuty.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pokuty ze zahraničí je doporučeno uhradit

Cizím zemím dochází s neposlušnými řidiči trpělivost a pokut za dopravní přestupky zaslané do ČR každým rokem přibývá. Kromě finančních pokut není neobvyklý i zákaz řízení v dané zemi na dobu jednoho měsíce (např. Německo).  Pro běžného řidiče to žádné velké omezení nepředstavuje, profesionální řidič to má složitější.

Taková pokuta za překročení maximální povolené rychlosti se může pohybovat v řádu stovek EUR. Pokud ve městě překročíte padesátku o 40 km/h, těžko můžete počítat s mírným postihem. Například ve Francii vám za překročení rychlosti o 20 až 50 km/h hrozí pokuta ve výši až 135 EUR.

Na druhou stranu i výzva musí nějak vypadat. Měla by být vždy napsána v jazyce osoby, po níž je požadováno zaplacení pokuty. Výzva rovněž musí obsahovat popis dopravního přestupku, místo, datum a čas, kde a kdy k přestupku došlo, výši pokuty a platební údaje. Je-li výzva neúplná, může jít o podvod.  Na výzvu vždy reagujte a ověřte si její správnosti. Je-li výzva oprávněná, je doporučeno pokutu zaplatit, není-li, zašlete na úřad důkaz neoprávněnosti výzvy.

Při udělení pokuty povinné ručení nepomůže

Při porušení silničních pravidel v zahraničí vám nebude platné  povinné ručení  ani havarijní pojištění. To znamená, že žádné pojištění za vás udělenou pokutu nezaplatí. Zcela logicky by se ani žádné slušné pojištění nemělo vztahovat na dopravní přestupky, které by měl každý řidič dodržovat automaticky. 

Některé společnosti v ČR nabízí služby v podobě pomoci při řešení dopravních přestupků. Nabízí například náhradního řidiče v případě zákazu řízení a zabavení řidičského průkazu nebo zajistí veškerou komunikaci s příslušnými úřady. Často se tak ale děje na hraně zákona, a uplatnit je na pokuty ze zahraničí nemívá smysl.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.