epojisteni logo
blg-srt-mzd

Povinné ručení a DPH?

1. 11. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Povinné ručení a DPH

Dojde-li ke škodě na vozidle, hraje roli i to, zda je  poškozený  plátcem DPH či nikoliv. Pojišťovny totiž plátcům DPH  pojistné plnění vyplácí bez DPH, jelikož si tuto částku mohou odečíst z daní. Nahlášení a vyřízení škody však musí být učiněno správně.s

Před několika měsíci paní Janě z Jihlavy zaměstnanec technických služeb při sekání trávy rozbil okno u auta. To by nebyl až takový problém. Vedoucí se paní Janě řádně omluvil, škodu sepsal a ihned nahlásil pojišťovně. Zároveň jí předal kontakt na autoservis, která sklo vyměnila. Vše vypadalo v naprostém pořádku až do dne, kdy paní Janě zavolali z autoservisu a začali požadovat uhrazení DPH, které jim pojišťovna odmítla uhradit.

Paní Jana je totiž plátkyně DPH. Pojistné plnění bylo vypláceno na její jméno, a proto pojišťovna autoservisu uhradila opravu ale bez DPH. Autoservis tvrdí, že paní Jana si DPH může dát do odečtu, paní Jana zase tvrdí, že je to věc mezi technickými službami a autoservisem, která sklo opravovala.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.


„Vše bylo vyfakturováno technickým službám, takže si ani fakturu nemohu dát do nákladů, protože mne to nic nestálo. Volají mi každý den, že jim pojišťovna uhradila částku bez DPH. Také nechápu, proč volají z autoservisu, když smlouvu s pojišťovnou měly technické služby. Paní z firmy mi nedokáže vysvětlit, co s tím mám společného. Na jakém základě bych si DPH měla odečíst, když jsem nic neplatila?” kroutí hlavou paní Jana.

Jak by to mělo vypadat?

V případě paní Jany bylo celé řešení pojistné události  špatně. V případě plátců DPH pojišťovny opravdu vyplácejí pojistné plnění bez DPH. Výjimkou jsou pouze případy, kdy poškozený plátce DPH nemůže z důvodu daných příslušnými právními předpisy odpočet daně uplatnit. Toto ustanovení bývá uvedeno ve Všeobecných pojistných podmínkách.

Škoda měla být řešena následovně. Technické služby měly pouze škodu nahlásit své pojišťovně, u níž mají sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli. Opravu skla vozidla měla objednat paní Jana, na jejíž osobu by byla zaslána faktura. Pojišťovna by vypočetla výši pojistného plnění a paní Janě by zaslala částku bez DPH. Poškozená by měla v ruce fakturu na svoje jméno, ze které by si mohla nechat odečíst DPH.

Paní Jana se nakonec obrátila na pojišťovnu, která pojistné plnění vyplácela, a vyžádala si revizi celého případu. Existují také další možnosti řešení. Opravu může zaplatit poškozený, který pojistné plnění obdrží na základě již uhrazené faktury. Fakturu také může převzít pojištěný a předat ji pojišťovně. Ta sice uhradí částku bez DPH, ale díky správně vystavené faktuře přímo na poškozeného nebude následovat problém, jak uplatnit odečet DPH.

Náhrada škody DPH

Nejdůležitější pro správnou náhradu škody DPH z povinného ručení je komunikovat s viníkem nehody, pojišťovnou i autoservisem provádějícím opravu. Při řešení pojistné události upozorněte všechny strany, že jste plátcem DPH. Tím pádem musí být faktura vystavena na vaše jméno, abyste si mohli DPH následně odečíst. Samozřejmě můžete dodatečně požádat o přezkoumání případu, ale většinou je s tím problém, protože autoservis i pojišťovna již mají škodu zaúčtovanou na jiné jméno. Lepší je těmto situacím předcházet a na plátcovství DPH upozornit předem.

Hledáte nejvýhodnější povinné ručení? Porovnejte si povinné ručení a uzavřete ho on-line za pouhých pár minut. Pokud jste plátcem DPH a vozidlo máte v majetku firmy, můžete si povinné ručení dát do nákladů a ušetřit ještě více.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.