Stačí mít jeden smolný den. Po návratu z práce na Vás čekají naštvaní sousedi, kterým jste nechtěně vytopili byt. Vaše děti rozbíjí sousedům okno. V obchodě upustíte drahý kus nádobí. Váš pes pokouše náhodného kolemjdoucího. Jsou malé škody a jsou velké škody. Pokud nechcete ze své kapsy platit žádnou, sjednejte si pojištění odpovědnosti.
Pojištění odpovědnosti neznamená totéž co povinné ručení, ale jedná se o pojištění s mnohem širším rozsahem. „O pojištění odpovědnosti za škodu má veřejnost malé povědomí a toto pojištění často bývá podceňováno. Mluví-li se o pojištění odpovědnosti, každému se ihned vybaví povinné ručení – tedy pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla,“ vysvětluje Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. To musí ze zákona uzavřít každý, kdo má auto. „Vedle toho však existují možnosti uzavřít dobrovolné pojištění odpovědnosti za škodu, tedy pojištění, která umožní, aby škody, které pojištěný způsobí třetí osobě, byly hrazeny pojišťovnou,“ doplňuje Renata Svobodová.
Pojištění odpovědnosti je určené pro výše uvedené příklady. Stačí vytopit souseda a úhrada škody může vyjít i na několik tisíc. S pojištění odpovědnosti však můžete být v naprostém klidu. Vybírat si můžete z několika variant podle výše pojistného limitu a rozsahu. Ročně Vás takové pojištění může vyjít na pár set korun. Což není žádná velká částka, když si uvědomíte, že za Vás pojišťovna může uhradit škodu i ve výši 2 miliónu korun a více.
Škodu můžete způsobit nejen sousedům, ale také svému zaměstnavateli. „Podle zákoníku práce zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou způsobil svému zaměstnavateli maximálně do výše 4,5násobku svého průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu,“ uvádí Renata Svobodová z ČPP. A tuto částku je zaměstnanec povinen uhradit v plné výši. S pojištěním odpovědnosti to půjde výrazně snadněji.