epojisteni logo
auto-misto-pro-ridice

Jak vám pomůže kamera v autě při autonehodě?

Hlavním cílem kamery v autě není poskytování zábavy či zachycování okolních krás. Kamera zaznamenává vše, co se děje před a případně v okolí vozidla, ať už během jízdy nebo při parkování. Záznam zachycený na kameře tak může pomoci například odhalit pravého viníka nehody či vandala, který vám v noci úmyslně poškodil auto.

Autokamery  v poslední době zažívají podobný boom jako kdysi GPS navigaci. Ty dnes patří téměř ke standardnímu vybavení aut a u kamer lze očekávat velice podobný vývoj. Nejedná se o žádnou nadbytečnou výbavu, ale praktickou věc s celou řadou užitečných funkcí

Rovněž pořizovací cena kamer není nijak závratná, pokud zrovna nemusíte mít to nejlepší na trhu. Kvalitní kamery do auta lze pořídit již v cenové relaci kolem 3 000 Kč. Proč je tedy rozumné pořídit si kameru?

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Kamera odhalí viníka nehody natotata

Ne nadarmo jsou kamery do automobilů označované jako černé skříňky nebo palubní kamery. Podobně jako u letadel slouží k zaznamenávání všeho, co se kolem auta děje 24 hodin denně  a získané informace pak mohou posloužit k odhalení toho, co se stalo na silnici, tedy příčiny nehody či jejího skutečného viníka. 

Však to známe. Ne vždy se viník přizná a dohadování mezi účastníky nehody, kdo ji zavinil, nebere konce. Kamery v autech by s takovým dohodováním mohly jednou provždy udělat konec.  Záznam z kamery odhalí viníka, očistí nevinné účastníky a pomůže najít pachatele, který od nehody ujel. To však platí pro obě strany. Pokud nehodu způsobí autor nahrávek, kamera jeho chybu pouze potvrdí.

Kamery zaznamenávají pohyb kolem auta také v době, kdy stojí a parkují. Snadno tak odhalí, zda vám auto v noci poškodil vandal nebo nepříjemný soused. Kamery rovněž odhalí fingované nehody a firmy zase ocení možnost lepší kontroly svých zaměstnanců užívajících služební automobily.

Jaké další funkce kamery v autě přináší?

Primární funkcí kamer v autě je možnost použít záznam jako důkazní materiál. Kamery však nabízí celou řadu dalších zajímavých funkcí.

Hlášení rychlostních radarů

Praktickou funkci kamer představuje hlasové upozornění na rychlostní a úsekové radary. Kamery rovněž umí varovat před jízdou na červenou a případně před dalšími nebezpečími  (např. dopravní nehody, uzavírky a jiné) podobně jako GPS navigace. Kamery tak napomáhají bezpečnému provozu a zároveň včasnými varováními šetří čas na cestách. Veškerá hlášení a oznámení je navíc možné zobrazit na Google mapách. Samozřejmě je nutné pořídit si takovou kameru, která tyto funkce nabízí.

záběry z autokamery

Zajímavé záběry z jízd

Nahrávky z kamery lze samozřejmě použít také pro zábavu. Lze tak získat velmi zajímavé záběry z jízdy  (např. videa z horských serpentin, romantická jízda podél pobřeží), zábavy probíhající uvnitř auta (samozřejmě v mezích bezpečnosti a zákona), zachycení sportovních automobilových aktivit (např. jízda na závodním okruhu) či záznamy neobvyklých situací zachycených za jízdy.

Dále kamery v autech fungují jako:

 • Parkovací kamera - kamera ukazuje linky usnadňující couvání a parkování

 • Asistent pro jízdu v pruzích - pomáhá udržet vozidlo ve správném jízdním pruhu

Na co si dát pozor?

 • V první řadě je nutné vybrat takovou kameru, aby pořizovala kvalitní záznamy i za snížené viditelnosti a v noci  a to v dostatečně širokém záběru (alespoň úhel 120 stupňů).

 • Kamera musí být dostatečně dobře upevněna na místě tak, aby se nenacházela v zorném pole řidiče a nebránila mu ve výhledu.

 • Pozor na zveřejňování záznamů například na sociálních sítích jen tak pro vlastní potřebu či zábavu. Na záznamech by neměly být zřetelně vidět osoby bez jejich souhlasu. V opačném případě se může autor zveřejněné nahrávky dostat do problémů se zákonem.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.