epojisteni logo
autobazar

Jak vyřadit vozidlo z evidence?

15. 12. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Vozidlo bývá z evidence motorových vozidel vyřazováno z různých důvodů. Nejčastěji se jedná o krádež, totální škodu v důsledku nehody nebo konec životnosti. Ve všech uvedených případech nebude vozidlo provozováno na veřejných komunikacích, tudíž nepotřebuje registrační známky ani platné povinné ručení.

Vozidlo je možno z registru vyřadit dočasně nebo natrvalo. Dočasný způsob je označován jako vyřazení vozidla a trvalé vyřazení je označováno jako zánik vozidla. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vyřazení vozidla z evidence

Vyřazení vozidla z evidence může být provedeno na žádost vlastníka vozidla nebo automaticky v případě zaniklého a neobnoveného povinného ručení.

Doklady pro vyřazení vozidla:

 • velký technický průkaz
 • malý technický průkaz
 • registrační značky
 • občanský průkaz

Vyřazení na základě žádosti vlastníka

O vyřazení z evidence může požádat vlastník vozidla, pokud ví, že vozidlo nebude delší dobu provozovat. K řádnému vyřazení vozidla z evidence bude potřebovat vyplněnou žádost, osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz a obě registrační značky. 

Po dobu vyřazení je vlastník povinen zajistit, aby vůz nijak neohrožoval okolí ani životní prostředí. V případě vyřazení delšího než 12 měsíců je vlastník povinen nahlásit, kde se vůz nachází a k jakému účelu je využíván.

Automatické vyřazení z důvodu zániku povinného ručení

Pokud u vozidla zanikne povinné ručení a nedojde k jeho obnovení do 14 dní, je vozidlo automaticky vyřazeno z registru vozidel. Vlastníkovi je zasláno rozhodnutí o vyřazení silničního vozidlo a ten je povinen do 10 dní odevzdat osvědčení o registraci vozidla, technický průkaz a obě registrační značky, dále pak musí nahlásit místo výskytu a účel využití.

Vyřazení z důvodu odcizení vozidla

U odcizeného vozidla je jasné, že jej vlastník již nebude a nemůže nadále využívat. Má tedy právo vozidlo nechat vyřadit z registru a přestat platit povinné ručení. Na příslušný úřad je povinen doložit policejní zprávu o odcizení, technický průkaz a osvědčení o registraci.

Zánik vozidla (trvalé vyřazení z evidence)

Zánik vozidla z evidence je trvalý a nevratný. K zániku a výmazu zápisu o vozidle z evidence motorvých vozidel dochází, když už vozidlo není pojízdné, nebude se provozovat a dochází tak k úplnému zrušení vozidla či autovraku. 

Jaké dokumenty je potřeba odevzdat

Zánik vozidla je zdarma. Vlastník takového vozidla je povinen na obecním úřadu s rozšířenou působností odevzdat následující doklady:

 • velký technický průkaz
 • malý technický průkaz
 • registrační značky
 • občanský průkaz
 • doklad o ekologické likvidaci (potvrzení o převzetí autovraku)

Teprve po ukončení registrace lze s příslušným potvrzením zrušit povinné ručení u pojišťovny, která vlastníkovi vrátí poměrnou část pojistného.

Ekologická likvidace

Chce-li vlastník vozidlo trvale vyřadit z evidence, je povinen nechat vůz ekologicky zlikvidovat. Ekologickou likvidaci provádí zařízení sloužící ke sběru a likvidaci autovraků. Vozidlo si nelze nechat na náhradní díly a zároveň žádat o trvalé vyřazení z evidence (zánik). O ekologické likvidaci musí vlastník vozidla obdržet potvrzení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

  Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.