epojisteni logo

Nemoci a úrazy se nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Pojistěte si je!

Péče o domácí mazlíčky se může leckdy prodražit. Obzvláště v případech, kdy onemocní nebo se vážně zraní. Veterinární péče je v ČR velmi drahá záležitost, a proto se vyplatí uvažovat o speciálním pojištění i pro Vaše domácí mazlíčky.

Takový domácí mazlíček není levný sám o sobě. Krmení, hračky, očkování i další péče stojí nemalé peníze. Domácím mazlíčkům se však nevyhýbají ani nemoci či úrazy. A léčba se může vyšplhat i k několika tisícům až desetitisícům korun. Zdravotní pojištění pejsci ani kočičky nemají, a tak majitel léčbu musí hradit ze své kapsy.

Mezi extrémní případy patří Martin Zvonař a jeho švýcarský salašnický pes Raibert. “Raibertovi byly dva roky, když musel poprvé na resekci žaludku. Spolkl tehdy velký kus kosti, který se mu vzpříčil v trávicím traktu, bylo ho nutné odstranit chirurgicky. Celkové náklady na rentgeny, anestezii, operaci, antibiotika, nemocniční kotec a následné kontroly se vyšplhaly na sedmdesát pět tisíc korun. Částečně za to mohla velikost plemene – při váze 65 kilogramů není Bertík žádný drobeček, u menšího psa by to asi bylo méně. Jenže jednou jsme si ho pořídili, tak se o něj musíme náležitě postarat. Na zákrok tehdy padly veškeré peníze na rodinnou dovolenou,“ vypráví Martin Zvonař. Pes byl od té doby na veterině vícekrát a vždy šlo o větší výdaje.

Pojištění pouze pro “zdravé zvíře”

Pan Zvonař by jistě takové pojištění uvítal. Raiberta by však pojistit již nemohl. České pojišťovny jsou totiž ochotné pojistit pouze zvíře do určitého věku, které nebylo před počátkem pojištění na vážnějí operaci a nemá dlouhodobé či chronické zdravotní potíže. Zvíře, které je starší devíti let, je také již nepojistitelné.

„O pojištění psa jsme uvažovali už před operací, jenže ne a ne se k návštěvě pojišťovny namotivovat. Všechno se řídilo klasickými úvahami, nám – respektive Bertovi – se přece nic stát nemůže, maximálně chytí nějaký ekzém. Po operaci už nás bohužel žádná z pojišťoven na trhu pojistit nechtěla. Prý by to pro ně představovalo příliš vysoké riziko, když už byl pes jednou operován. Popravdě se jim s odstupem času ani moc nedivím, pokud by nám ho některá pojišťovna pojistila, rozhodně by se nedoplatila. Od té doby byl na dalších dvou podobně závažných operacích,“ smířil se situací Martin Zvonař.

Omezení se také týká pojistných limitů, které se obvykle pohybují od deseti až do třiceti tisíc korun. To znamená, že například Raibertovu operaci by pojišťovna neuhradila celou. Většinu běžných zákroků by však pojištění pokrýt mělo bez problémů.

Za co pojišťovny platí nejčastěji?

  • poranění kloubů

  •  pořezání

  • poranění oka

  • onemocnění zažívacího traktu, nejčastěji v důsledku pozření nepoživatelného předmětu

  • záněty zvukovodu

  •  nachlazení

  • pokousání psa jiným psem

S domácím mazlíčkem na cestách

A jak to v případech, když se svým mazlíčkem rozhodnete vyrazit na dovolenou do zahraničí. Nabízí pojištění také cestovní pojištění psa a domácích mazlíčků? Některé české pojišťovny nabízí cestovní pojištění domácích mazlíčku jako připojištění k cestovnímu pojištění majitele. Pojišťovny uvádí, že nemoci nejsou výjimečné. To platí i pro škody, které zvíře může způsobit.

"Klient vycestoval do ciziny i se svým psem. Při procházce po městě mu utekl a pokousal místního obyvatele. Po návratu z dovolené mu přišla faktura na 1 690 eur. Díky tomu, že měl sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu, mu pojišťovna poskytla pojistné plnění přes 40 tisíc korun," uvádí Jan Bárta ze Slavia pojišťovny.