epojisteni logo

Pozor na alkohol. Stačí sklenka a pojišťovna Vám zkrátí pojistné plnění

Jakékoliv pojištění má vždy výjimky (tzv. výluky). Jednou z těch zásadních je konzumace alkoholu. Pokud pojišťovna při vyšetřování zjistí, že pojištěný byl pod vlivem alkoholu, má právo pojistné plnění zkrátit nebo dokonce odmítnout vyplatit.

"Pojištění a alkohol se příliš v lásce nemají. Prakticky všechny druhy pojistek, jako je pojištění vozidel, životní pojištění, ale i cestovní pojištění , mají alkohol ve výlukách. To znamená, že pokud se prokáže vliv alkoholu na vzniklou škodu, může pojišťovna pojistné plnění krátit," upozorňuje Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Nejhorším případem je pojistná událost, jejíž příčinou je právě alkohol. Pro pojištěného, případně pro pozůstalé, to má citelný finanční dopad, protože pojišťovna může pojistné plnění zkrátit i polovinu. V případě závažných nehod by však pojišťovna neměla zamítnout vyplatit pojistné plnění úplně. Rozhodl tak Nejvyšší soud v roce 2005 v případě úmrtí spolujezdce při autonehodě.

Při této nehodě zahynul muž z Chrudimska, který vědomě jel ve vozidle, které řídil opilý řidič. On bohužel zahynul, řidič byl pouze lehce zranění. Pojišťovna proto odmítla vyplatit pojistku a manželka mrtvého se proto obrátila až na Nejvyšší soud. Ten rozhodl, že pojišťovna má právo zkrátit pojistné plnění až o jednu polovinu.

"Bylo na místě krátit výrazně náhradu škody pozůstalým, protože spolujezdec usedl do vozidla, ač dobře věděl, že je řidič podnapilý. Jeho přístup byl krajně riskantní. Svou nedbalostí zvýšil riziko svého zranění a smrti," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

"Rozhodnutí soudu a jeho výrok vítáme. Pokud poškození výrazně riskují, musí nést důsledky, ale i větší podíl své škody ze svého," vysvětluje Pavla Paseková, mluvčí Allianz pojišťovny. "Pokud si sedne spolujezdec k opilému řidiči, popírá princip nahodilosti, který je základním principem v pojišťovnictví. Jestliže není riziko nahodilé, pojišťovna na tuto věc musí reagovat," souhlasí mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Pojišťovny ročně vyšetřují stovky případu, ve kterých hraje roli alkohol

Bohužel podobné případy nejsou ojedinělé a opilí řidiči ročně způsobí stovky méně či závažných nehod. Opilí řidiči si přitom neuvědomují, že mohou zadlužit sebe i celou svou rodinu. Jednotlivé případy proto posuzují velmi individuálně. "Jestliže například zastaví stopaři opilec, který během dalších několika kilometrů vybourá a stopaře zraní, zaplatí pojišťovna pojistnou částku v plné výši. Po opilci však vyplacené peníze požadujeme zpět. Často jde o velkou sumu," přibližuje Václav Bálek z České pojišťovny.

Cestovní pojištění a alkohol

Nejinak tomu je u cestovního pojištění. Varováním může být případ muže, který pod vlivem alkoholu skočil z molu do malé hloubky a zabil se. Pojišťovna zamítla vyplatit pojistné plnění a veškeré náklady musela uhradit rodina. K velkému množství úrazu dochází na horách.

"Pokud třeba v Rakousku dojde ke srážce na sjezdovce, většinou ji prošetřuje místní policie. Zjišťuje se samozřejmě také alkohol v krvi, a pokud je potvrzen, viník má vážné problémy. Náklady na odškodnění poškozeného lyžaře za jeho zranění, za ztrátu výdělku včetně bolestného se mohou vyšplhat do milionových částek a pojišťovna může jejich krytí odmítnout," doplňuje Milan Káňa.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.