epojisteni logo

Pokud potřebujete nový cestovní doklad, tedy pas, máte dvě možnosti. Buď zažádáte o standardní cestovní pas se strojově čitelnými údaji a biometrickými informacemi (na čipu, nosiči dat), které jsou uloženy na speciálním čipu, nebo požádáte o takzvaný „rychlopas“, který tyto dva bezpečnostní prvky nemá.

Pas s nosičem dat a strojově čitelnými údaji platí na 10 let pro osoby starší 15 let a na 5 let pro osoby mladší 15 let. Vytvoření pasu je zpoplatněno částkou 600Kč pro osoby starší 15 let, respektive 100Kč pro osoby mladší. Lhůta, ve které vám bude pas zhotoven, je ze zákona 30 dní, ale relativně běžná je doba okolo tří týdnů, na což se ale nelze spolehnout. Pro osoby, které potřebují vycestovat dříve, je určen takzvaný „rychlopas“.

Pas bez nosiče dat a bez strojově čitelných údajů lze získat už za 2 dny od podání žádosti. Zákonná lhůta je 15 dní. Jeho platnost je však pouze 6 měsíců. Za tento pas zaplatíte 1500Kč, případně 1000Kč za osobu mladší 15 let. Pozor, některé země vyžadují délku platnosti pasu 6 měsíců po návratu ze země, což tento rychlopas nikdy nemůže splnit- nelze se přitom spolehnout na shovívavost celníků a úředníků, byť ji nelze vyloučit.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo