epojisteni logo
blg-srt-happy

Pojištění ušlého výdělku či zisku

8. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Povinné ručení zaplatí i ušlý zisk i právní zastoupení

Naboural vás někdo a způsobil vám závažnou újmu na zdraví, kvůli níž nemůžete po dobu léčby vykonávat své zaměstnání či podnikatelskou činnosti? V takovém případě máte nárok na úhradu ušlého zisku, o který v průběhu léčby prokazatelně přijdete.

O povinném určení je všeobecně známo, že kryje škody, které majitel motorového vozidla způsobil na majetku, zdraví či životě jiného účastníka silničního provozu. Víte však, o jaké konkrétní škody se jedná?

V první řadě platí, že z povinného ručení jsou pokryté veškeré náklady, které vznikly v souvislosti s léčbou zraněné osoby či osob. Konkrétně se jedná o úhradu léčby, hospitalizaci, léky, zákroky, bolestné či odškodné v případě trvalých následků. Hrazené jsou rovněž majetkové škody na vozidle a věcech poškozených osob, jedná se o tzv. věcné škody.

Z povinného ručení jsou však hrazeny také škody, které mají povahu ušlého zisku. To znamená, že poškozený má nárok na úhradu rozdílu mezi předpokládaným a reálným ziskem, který mu vznikl v důsledku nehody tím, že nemohl vykonávat své povolání či živnost. Poškozený  má rovněž nárok na úhradu právního zastoupení, který využil při uplatňování nároků na náhradu škodu.

Znáte zákonné limity pro povinné ručení?

Kromě toho, že zákon č. 168/1999 Sb. nařizuje povinnost sjednání pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, zároveň stanovuje minimální výši pojistných limitů. Ty činí 35 milionů korun na každého zraněného nebo usmrceného a 35 milionů korun v případě věcných škod bez ohledu na počet poškozených osob.

Lze sjednat samostatné pojištění ušlého zisku?

Pojištění ušlého zisku nenajdete jako samostatný produkt, ale jako součást různých pojišťovacích produktů určených pro fyzické osoby i podnikatelské subjtekty. Při výběru jakéhokoliv typu pojištění je důležité poznat konkrétní nabídku, seznámit se veškerými podmínkami a důkladně zvážit všechna rizika, které potencionálnímu zákazníkovi mohou hrozit.

Pojištění ušlého zisku bývá kromě povinného ručení  součástí například pojištění majetku. Typickým příkladem, který pojištění využije, je podnikatel, který nemůže provozovat svou činnost v důsledku živelné pohromy. Podnikateli přitom rostou nové a nové náklady, ale současně přichází o  zisk. Po dobu obnovy provozu mu pojišťovna ušlý zisk uhradí až do výše sjednaného  pojistného limitu.

Dalšími typ, kde se ušlý zisk může objevit, je pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění přepravy zásilek či pojištění finančních škod. V prvním případě pojištění pokryje škody osobám, které budou požadovat úhradu ušlého zisku po pojištěném, v druhém případě se pojištění vztahuje na ušlý zisk způsobený poškozením či ztrátou přepravované věci a v případě posledním hovoříme o škodách vyplývajících z profesní odpovědnosti.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
  17. června 2020|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti uplatníte v různých situacích

  Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.

 • Dům 3
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění domova od největší pojišťovny světa

  Ačkoliv to tak při pohledu z oken nevypadá, léto i dovolené jsou v plném proudu. Pro mnohé obyvatele naší republiky tak nastává též čas, kdy si musejí sjednat cestovní pojištění. V oblasti cestovního pojištění pro vás rozšiřujeme nabídku a již brzy si tak přes ePojisteni.cz budete moci sjednat cestovní pojištění od několika dalších pojišťoven.

 • Pes na silnici
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění mazlíčka - vyplatí se či ne?

  I pro své mazlíčky chceme to nejlepší. Více jak třetina českých domácnosti vlastní nějaké domácí zvířátko. Náklady nejsou už tak zanedbatelné a když dojde na zdravotní problémy či úrazy, mohou se náklady na léčbu vyšplhat do tisíců korun. A proto než uzavřeme nevýhodnou pojistku, přemýšlejme.

 • 15. října 2019|Monika Šaríková
  Nejlepší aplikace na zjištění počasí

  Mobilní telefony se staly naší pravou rukou. Kromě komunikace je používáme k práci, zábavě, ale také ke zjišťování zpráv například o počasí. Na předpovědi počasí existují aplikace hlásící, jak bude “venku” za pár minut, hodin, ale i několik příštích dní. Které z aplikací předpovídajících počasí jsou hodnoceny jako nejlepší?

 • blg-cyklo
  Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

  Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • blg-srt-happy
  14. července 2017|Veronika Čermáková
  Pojištění internetových rizik: O co se jedná a kdo jej nabízí?

  Svět internetu není bez hrozby. Lidem, a zejména příznivcům moderních technologií, náhle hrozí zneužití identity, podvody s platebními kartami či pomluvy na různých sociálních sítí a diskuzích. Od loňského roku si tato rizika může pojistit i běžný občan, a to u pojišťovny ČSOB.