Jízda bez STK vás může vyjít i na miliony. Proč zbytečně riskovat?

Jízda bez STK vás může vyjít i na miliony. Proč zbytečně riskovat?

Jízda bez STK - Automechanik kontroluje motor

Prošlá STK může vyjít i na miliony

Vyjíždět na silnice bez povinného ručení a platné STK se nevyplácí. Co vám hrozí, když si technickou zapomenete prodloužit? Počítejte s tučnou pokutou a v krajním případě i zákazem řízení. Pokud navíc bez platné STK způsobíte dopravní nehodu, může vás to vyjít na mnohem víc.

porovnání povinného ručení

Jak často je nutno kontrolu absolvovat?

Podle zákona je nutné absolvovat technickou kontrolu po čtyřech letech od první registrace vozidla. Následně je pak potřeba se na stanici společně s plechovým miláčkem vypravit každé dva roky. Aby vůz technickou prohlídkou prošel bez zbytečných zádrhelů a komplikací, je dobré ho na tuto návštěvu připravit.

V ideálním případě zavezte vůz do seriózního autoservisu nebo ke zkušenému automechanikovi, který překontroluje stav brzd, veškerých kapalin, světel, pneumatik a dalších nezbytností, které by mohly získání technické ztížit nebo dokonce úplně zhatit. Pokud je vše v pořádku, nemusíte se bát, že vám technickou neprodlouží. 

Prošlá STK – co dělat?

Pamatujte, že auto bez STK nesmí vyjíždět na silnice. Jízda bez platné STK by se vám totiž mohla pěkně prodražit, ba co víc – nehezky vám zkomplikovat život. Pokud na obnovu STK zapomenete, je nezbytně nutné se na kontrolu vozidla co nejdříve objednat. Jestliže si ale tuto skutečnost uvědomíte až za jízdy, je ideální vozidlo přestat používat, odstavit ho mimo veřejnou komunikaci a to do doby, než STK obnovíte. 

Měli byste vědět: Veřejnou komunikací se rozumí také parkoviště před panelovým domem.

Jízda bez STK – co když vás zastaví policie?

Pokud o prošlé STK nevíte, nebo jednoduše po zjištění této skutečnosti nestihnete vůz odstavit a na cestě vás zastaví policie, vždy záleží na tom, v jakém stavu vůz bude. Pokud bude na pohled v dobrém stavu, policisté vám mohou na místě uložit pokutu do 2000 Kč. Pokud byste s přestupkem nesouhlasili a nechali ho projednat ve správním řízení, bude pokuta činit 1500 Kč až 2500 Kč. 

Jestliže je ale vůz zjevně ve špatném technickém stavu, pak je postih mnohem vyšší. V tomto případě už nebudete mít na výběr a správní řízení vás nemine. Zde vám hrozí pokuta 5000 až 10000 Kč, ale zároveň vám bude připsáno 5 bodů do karty řidiče. Hrozí také zabavení řidičáku na 6 až 12 měsíců. Policisté vás s autem nenechají odjet a budete ho muset nechat odtáhnout. To vše samozřejmě na vlastní náklady.

Mohlo by vás zajímat: Nespoléhejte se na to, že na známce máte platnost uvedenou v podobě kalendářního měsíce. Policisté dnes už prověřují vozy v on-line databázi, takže vidí přesný konec platnosti. 

Poslední a zároveň tou nejhorší variantou je dopravní nehoda, kterou způsobí řidič auta bez STK. V případě, že se špatný technický stav vozidla ukáže jako důvod nehody, pojišťovna sice klientovi pojistné uhradí, následně jej ale může vymáhat zpět. V konečném důsledku se tak může nezodpovědný řidič dostat i do milionových dluhů. 

K této problematice se vyjádřil i Václav Bálek z pojišťovny Allianz: „Podle zákona o povinném ručení má pojistitel proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil (regres), jestliže prokáže, že pojištěný provozoval vozidlo, jehož technická způsobilost nebyla schválena, to vše za podmínky, že provozování vozidla bylo v příčinné souvislosti se vznikem škody.“ 

Jízda bez STK - Policista se stopkou

Jak vybrat vhodnou stanici?

Prošlá technická nebo jízda bez platné STK vás ve finále může stát nejen body, ale v krajním případě i nemalé finanční prostředky a řidičák. Proto je dobré platnost technické průběžně kontrolovat a na další prohlídku se objednávat s dostatečným předstihem. A jak konkrétní stanici technické kontroly vybrat?

Majitel vozidla si může zvolit jakoukoli stanici technické kontroly, ve které nechá vůz překontrolovat. Není tak vázán bydlištěm ani registrační značkou vozidla. Konkrétní stanici proto může vybírat podle vzdálenosti nebo ceny, kterou si za prohlídku vozu vybraná STK účtuje. A na kolik vás tato kontrola vyjde? Ceny se liší dle jednotlivých stanic, měst i okresů. Za prohlídku osobního automobilu ale obvykle zaplatíte od 900 do 1200 korun. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 21

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Prošlá technická vás může stát body, peníze i řidičák. Proto je potřeba ji pravidelně obnovovat. Co vám hrozí, pokud na silnici přesto vyrazíte?

Archiv