Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Nejčastější chyby při sjednávání pojištění majetku

Nejčastější chyby při sjednávání pojištění majetku

Vyvarujte se nejčastějších chyb, když sjednáváte pojištění domácnosti

Mezi druhy pojištění, které není radno zanedbávat, patří i pojištění domácnosti. Často si ani neuvědomujeme, jakou hodnotu mají věci, které naši domácnost tvoří – přijít o ně bez náhrady je přitom snadnější, než by se nám líbilo. Vyvarujte se proto několika základních chyb, které s pojištěním domácnosti souvisejí.

1. Podpojištění

Typický problém, který vznikne úplně jednoduše: zvolíme si pojistnou částku, která není dostatečně vysoká na to, aby pokryla všechny škody, které nám na domácnosti mohou vzniknout. To má za následek nepříjemnosti v případě pojistné události, protože pojišťovna nám samozřejmě nevyplatí nic nad rámec sjednané ochrany.

Tento problém často vzniká i zastaralostí pojistky! Pokud si sjednáte toto pojištění dnes, dost možná bude za pár let vaše domácnost vybavena úplně jinak – pojistná částka pak odpovídá výbavě bytu před lety, ale ne v současnosti. Pokud máte toto pojištění už několik let, zkuste se nad pojistnou částkou zamyslet – opravdu odpovídá dnešní realitě?

2. Chybná představa o typu pojištění

Většina stížností na pojišťovny a pojištění vzniká z důvodu, že „pojišťovna udělá všechno, aby nemusela platit“, což je mylná představa vycházející z nerealistických představ lidí o pojistných produktech. Typický příklad – majitel domu si nechá svou nemovitost pojistit a představuje si, že už ho nemůže nic překvapit. Jenže pak udeří blesk, který poničí elektrospotřebiče v domě a pojišťovna odmítne plnit. Majitel je rozzlobený, ale může spílat jen sám sobě, protože veškeré vybavení bytů a domů je kryto pojištěním domácnosti, nikoliv nemovitosti.

Pro komplexní ochranu bydlení je tedy potřeba mít oboje – pojištění domácnosti i nemovitosti.

3. Levná pojistka kryje málo rizik

Pokud půjdeme za každou cenu po ceně pojištění, možná získáme pojištění domácnosti za pár korun, ale ve většině případů nám bude k ničemu. Pojištění se totiž vždy vztahuje na konkrétní příčiny vzniku škodpojistka může krýt základní živelní pohromy, ale už vás nemusí ochránit před krádeží, povodní a vandalismem. Velmi pečlivě si tedy ohlídejte, aby byla vaše domácnost chráněna před všemi hrozícími nebezpečími.

4. Ignorace asistenčních služeb

Využívání asistenčních služeb je zcela běžné na našich silnicích – lidé už si pomalu zvykají, že v rámci svého pojištění mají zpravidla nárok na pomoc v určitých situacích zdarma. Stejné je to ale i u většiny dalších typů pojištění – cestovního, nemovitosti i domácnosti. U pojištění domácnosti do typické asistence patří práce zámečníka, náhradní ubytování, nebo práce řemeslníka, který opravuje závadu v domácnosti.

Tyto asistenční služby jsou v ceně pojištění, případně si je lze sjednat za příplatek navíc. Využívejte je, ušetříte si starosti i peníze.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 17
Sdílet na Facebooku

Archiv