Nejčastější chyby při sjednávání pojištění majetku

Nejčastější chyby při sjednávání pojištění majetku

Mezi druhy pojištění, které není radno zanedbávat, patří i pojištění domácnosti. Často si ani neuvědomujeme, jakou hodnotu mají věci, které naši domácnost tvoří – přijít o ně bez náhrady je přitom snadnější, než by se nám líbilo. Vyvarujte se proto několika základních chyb, které s pojištěním domácnosti souvisejí.

1. Podpojištění

Typický problém, který vznikne úplně jednoduše: zvolíme si pojistnou částku, která není dostatečně vysoká na to, aby pokryla všechny škody, které nám na domácnosti mohou vzniknout. To má za následek nepříjemnosti v případě pojistné události, protože pojišťovna nám samozřejmě nevyplatí nic nad rámec sjednané ochrany.

Tento problém často vzniká i zastaralostí pojistky! Pokud si sjednáte toto pojištění dnes, dost možná bude za pár let vaše domácnost vybavena úplně jinak – pojistná částka pak odpovídá výbavě bytu před lety, ale ne v současnosti. Pokud máte toto pojištění už několik let, zkuste se nad pojistnou částkou zamyslet – opravdu odpovídá dnešní realitě?

2. Chybná představa o typu pojištění

Většina stížností na pojišťovny a pojištění vzniká z důvodu, že „pojišťovna udělá všechno, aby nemusela platit“, což je mylná představa vycházející z nerealistických představ lidí o pojistných produktech. Typický příklad – majitel domu si nechá svou nemovitost pojistit a představuje si, že už ho nemůže nic překvapit. Jenže pak udeří blesk, který poničí elektrospotřebiče v domě a pojišťovna odmítne plnit. Majitel je rozzlobený, ale může spílat jen sám sobě, protože veškeré vybavení bytů a domů je kryto pojištěním domácnosti, nikoliv nemovitosti.

Pro komplexní ochranu bydlení je tedy potřeba mít oboje – pojištění domácnosti i nemovitosti.

3. Levná pojistka kryje málo rizik

Pokud půjdeme za každou cenu po ceně pojištění, možná získáme pojištění domácnosti za pár korun, ale ve většině případů nám bude k ničemu. Pojištění se totiž vždy vztahuje na konkrétní příčiny vzniku škodpojistka může krýt základní živelní pohromy, ale už vás nemusí ochránit před krádeží, povodní a vandalismem. Velmi pečlivě si tedy ohlídejte, aby byla vaše domácnost chráněna před všemi hrozícími nebezpečími.

4. Ignorace asistenčních služeb

Využívání asistenčních služeb je zcela běžné na našich silnicích – lidé už si pomalu zvykají, že v rámci svého pojištění mají zpravidla nárok na pomoc v určitých situacích zdarma. Stejné je to ale i u většiny dalších typů pojištění – cestovního, nemovitosti i domácnosti. U pojištění domácnosti do typické asistence patří práce zámečníka, náhradní ubytování, nebo práce řemeslníka, který opravuje závadu v domácnosti.

Tyto asistenční služby jsou v ceně pojištění, případně si je lze sjednat za příplatek navíc. Využívejte je, ušetříte si starosti i peníze.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 17
Sdílet na Facebooku

Archiv