epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Sněhové řetězy

Co jsou sněhové řetězy?

Sněhové řetězy jsou důležitou součástí zimní výbavy automobilů a slouží ke zlepšení jízdních vlastností pneumatik za zhoršených povětrnostních podmínek během zimních měsíců. Sněhové řetězy jsou nezbytné zejména při jízdě autem ve vyšších nadmořských výškách.

V každém vozidle by vedle povinné výbavy stanovené zákonem nemělo chybět další velmi užitečné příslušenství. Některé není nutné vozit celoročně, ale pouze v určitém ročním období. To je případ sněhových řetězů, které se hodí mít v kufru vozidla během zimy.

Jak sněhové řetězy fungují a jak se používají

Sněhové řetězy se dle návodu nasazují v ideálním případě na všechna čtyři kola automobilu v situaci, kdy se na vozovce nachází souvislá a hlubší vrstva sněhu nebo ledu či dokonce oboje. V některých případech stačí sněhové řetězy nasadit alespoň na kola s hnací nápravou.

Nasazením sněhových řetězů na pneumatiky dojde k  výraznému zlepšení jízdních vlastností a zvýšení přilnavosti pneumatik, které se daleko lépe udrží v hlubokém sněhu i na zamrzlé silnici. Kromě toho, že s pomocí sněhových řetězů lze bez problémů vyjet i do prudšího kopce, zvyšuje použití sněhových řetězů bezpečnost silničního provozu.

Sněhové řetězy a správná velikost

Při nákupu sněhových řetězů je  nutné znát správnou velikost, aby řetězy přesně padly na kola daného vozidla. Většinou jsou k dispozici sněhové řetězy, které umožňují použití na více podobných velikostí pneumatiky. Pokud by však byly řetězy malé, tak by nešly vůbec nasadit, a velké řetězy by na kole zase nedržely a nešly upevnit.

Typ sněhových řetězů

  • Ocelové - klasické řetězy vyrobené z oceli, které lze užívat dlouhodobě.

  • Kombinace kovu a plastů - jsou lehčí a snáze se navlékají na kola.

  • Textilní - pro občasné použití, spíš pomoc při uvíznutí.

  • Pneumatiky s kovovými hroty - používají se v severských zemích, případně ve vysokých horách, kde je po celou zimu sníh či led, případně je užívají závodní auto při závodech v zimě.

Omezení se sněhovými řetězy

Jízda se sněhovými řetězy přináší jistá omezení. V první řadě se jedná o  omezení rychlosti. Konstrukční řešení umožňuje maximální rychlost 50 až 60km/h. V České republice maximální rychlost dokonce určuje zákon a to na 50 km/h.

Sněhové řetězy je doporučeno používat pouze na zasněžené či ledem pokryté komunikaci. To znamená, že jakmile se auto dostane na vyčištěnou vozovku, je nutné sněhové řetězy co nejdříve sundat. Důvodů je hned několik a to:

  • Sněhové řetězy na nezasněžené vozovce významně zhoršují jízdní vlastnosti každého vozidla.

  • Sněhové řetězy způsobují nadměrné opotřebení samotných sněhových řetězů i pneumatik a mohou poškodit i vozovku.

  • Navíc sněhové řetězy zvětšují valivý odpor kol a tím zvyšují spotřebu pohonných hmot.

Kde jsou sněhové řetězy povinné

Na vybraných místech ve vyšších polohách jsou během zimy sněhové řetězy povinné. Tato místa jsou označena příkazovými značkami C 5a (začátek) a C5 b (konec), které jsou dané vyhláškou č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích. Na ostatních místech je použití sněhových řetězů pouze doporučeno a ponecháno na rozhodnutí řidiče.