epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Amortizace

Co je amortizace?

Amortizace znamená postupnou ztrátu hodnoty, k níž dochází od okamžiku zakoupení věci. V souvislosti s pojištěním amortizace vyjadřuje míru opotřebení a zastarávání pojištěné věci při běžném provozu a používání. Finanční hodnotu přitom ztrácí podstatná většina věcí.

Amortizaci rozlišujeme dle:

  • fyzického opotřebení, které je způsobeno běžným používáním,

  • morálního opotřebení jako následek technologického vývoje (tzn. všechny moderní vychytávky se jednoho dne stanou zastaralými)

Amortizace u motorových vozidel

V oblasti pojištění se amortizace často řeší v souvislosti s pojištěním motorových vozidel. Automobil ztrácí hodnotu již v momentě, kdy sjede z výrobní linky, i v případě, kdy není vůbec používán. I při sebelepší péči a pravidelném servisu každé auto “stárne”.

U aut probíhá navíc amortizace navíc velice rychle. Každým rokem hodnota automobilu klesne o 15 až 25 % dle značky a typu. Již podpisem kupní smlouvy cena vozidla klesne zhruba o 11 %. Výjimku představují pouze historicky cenná vozidla, jejichž cena během času naopak roste. V případě několika málo sportovních vozidel se jedná dokonce o stovky milionů korun.