epojisteni logo
cestovni-pojisteni-gruzie

Pojištění hrobu ochrání poslední místo odpočinku před útoky vandalů i živelnými událostmi

1. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění hrobu ochrání poslední místo odpočinku před útoky vandalů i živelnými událostmi

Pojistit si lze kde co. Některé typy pojištění jsou tak málo známé, že o nich lidé nemají ani tušení. Věděli jste například, že v nabídkách pojišťoven lze narazit na pojištění hrobů? Ačkoliv se toto pojištění může zdát prapodivné až tajuplné, jeho význam je vcelku praktický.

Hřbitovy jsou místem posledního odpočinku a k hrobům svých milovaných si lidé chodí posedět či položit květinu a svíčku. Bohužel jsou tato místa, k nimž bychom měli mít přirozenou úctu a respekt, častým cílem vandalů. Je známo mnoho případů, kdy vandalové poškodili hroby a tím i památku zesnulých. Na místě je vhodné zmínit nejen citovou, ale také majetkovou škodu, která se může dle náročnosti provedení hrobu a použitého materiálu vyšplhat až k desítkám tisíc korun. To však není jediné riziko, které tomuto poklidnému místu hrozí.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Jaká nebezpečí mohou hrobům hrozit?

Jak již bylo řečeno, hřbitovy jsou snadným cílem osob rády ničících majetek cizích osob. Zde jim navíc nehrozí žádné nebezpečí, protože mrtví se jednoduše již bránit nemohou. Výsledkem jsou popsané, polámané či jinak poničené náhrobky. Kradou se vázy s květinami, drahé urny či hodnotné rámečky. V úplně nejhorším případě může dojít i k vykopání a znesvěcení pozůstatků či rozbití urny. Dopadnout vandaly je však beze svědků téměř nemožné, a tak se poškození majitelé hrobů málokdy domohou úhrady způsobené škody.

Vandalové však nejsou jediní, kteří mohou hroby poškodit. Velice nepříjemný nebezpečím jsou také živelné pohromy, které dokáží napáchat pořádné škody. Na rozdíl od vandalů však přichází zřídkakdy. Nejčastěji škody na hřbitovech a jednotlivých hrobech napáchá spadlý strom, vichřice či bouřka. Ačkoliv se jedná o méně časté případy, dějí se a škody dosahují nemalých výšek.

Hroby ochrání pojištění

Pojištění hrobů kryje tedy škody, které může napáchat jak vandal tak i živelná událost. Pojištění hrobu jako majetku si však může sjednat pouze majitel hrobu nikoliv provozovatel hřbitova. Provozovatel hřbitova se může pojistit pouze pro případ živelných škod na hrobech,

V nabídce pojišťoven je však potřeba hledat, protože se nejedná o zcela běžnou nabídku. Pojištění hrobů najdeme například u České pojišťovny, Allianz či UNIQY. Pojištění hrobu bývá součástí pojištění majetku, nemovitosti či domácnosti. Jen málo pojišťoven jej nabízí jako samostatný produkt. Pojištění se vztahuje na hrob samotný, jeho pevné součásti (rámy, ozdoby, urny, podezdívky, náhrobní kameny, desky) i hrobku. Nepojistitelné jsou svíčky, květiny, věnce a věci, které lze volně přinést a odnést.

Pojistit si můžete i vlastní pohřeb

Kromě hrobů si můžete pojistit také vlastní pohřeb . Toto opět nepříliš známé pojištění lze objevit v nabídkách České pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny. „Pojištění pohřbů má v naší nabídce dlouho tradici. První smlouvy byly sjednány prostřednictvím Společnosti přátel žehu a převedeny do správy České pojišťovny před padesáti lety. Největší rozmach pojištění pak nastal v 70. a 80. letech. V současnosti evidujeme přes 55 tisíc aktivních smluv,“ říká Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Pojištění využívají zejména starší lidé, přičemž převládají ženy, kteří se obávají, že jejich potomci jim nebudou schopni zajistit odpovídající pohřeb.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
  17. června 2020|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti uplatníte v různých situacích

  Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.

 • Dům 3
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění domova od největší pojišťovny světa

  Ačkoliv to tak při pohledu z oken nevypadá, léto i dovolené jsou v plném proudu. Pro mnohé obyvatele naší republiky tak nastává též čas, kdy si musejí sjednat cestovní pojištění. V oblasti cestovního pojištění pro vás rozšiřujeme nabídku a již brzy si tak přes ePojisteni.cz budete moci sjednat cestovní pojištění od několika dalších pojišťoven.

 • Pes na silnici
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění mazlíčka - vyplatí se či ne?

  I pro své mazlíčky chceme to nejlepší. Více jak třetina českých domácnosti vlastní nějaké domácí zvířátko. Náklady nejsou už tak zanedbatelné a když dojde na zdravotní problémy či úrazy, mohou se náklady na léčbu vyšplhat do tisíců korun. A proto než uzavřeme nevýhodnou pojistku, přemýšlejme.

 • 15. října 2019|Monika Šaríková
  Nejlepší aplikace na zjištění počasí

  Mobilní telefony se staly naší pravou rukou. Kromě komunikace je používáme k práci, zábavě, ale také ke zjišťování zpráv například o počasí. Na předpovědi počasí existují aplikace hlásící, jak bude “venku” za pár minut, hodin, ale i několik příštích dní. Které z aplikací předpovídajících počasí jsou hodnoceny jako nejlepší?

 • blg-cyklo
  Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

  Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • blg-srt-happy
  14. července 2017|Veronika Čermáková
  Pojištění internetových rizik: O co se jedná a kdo jej nabízí?

  Svět internetu není bez hrozby. Lidem, a zejména příznivcům moderních technologií, náhle hrozí zneužití identity, podvody s platebními kartami či pomluvy na různých sociálních sítí a diskuzích. Od loňského roku si tato rizika může pojistit i běžný občan, a to u pojišťovny ČSOB.