epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Tempomat

Co je to tempomat?

Tempomat je název pro zařízení instalované v motorovém vozidle, které slouží k udržování nastavené rychlosti. Tempomat má vlastní ovladač, jehož prostřednictvím řidič nastavuje rychlost, kterou si přeje udržovat bez vlastního přičinění.

Tempomat tvoří řídící jednotka, mechanický nebo elektronický regulátor a tři snímače polohy - brzdového pedálu, pedálu spojky a rychlosti vozidla. Na řídící jednotku je napojen regulátor i snímače.

Tempomatu vynalezl slepý inženýr

Tempomat vynalezl od narození slepý inženýr Ralph Rowe Teetor, který sice auto sám řídit nemohl, měl však vlastního řidiče. Při jízdě mu vadilo, že jeho řidič zpomaloval, když mluvil, a zrychloval, když zrovna nemluvil.

Vynález nechal patentovat v roce 1945 a instaloval jej do svého automobilu. Komerčně byl poprvé použitý v roce 1958 u auta Chrysler Imperial. Dnes už se jedná o poměrně běžnou součást výbavy.

Adaptivní tempomat

Klasický tempomat udržuje rychlost, kterou si řidič nastaví. Adaptivní tempomat je navíc vybaven speciálním radarem, který snímá rychlost vozidla jedoucího vpředu. Pokročilé adaptivní tempomaty mají spoustu užitečných funkcí navíc.

Umí například reagovat na provoz a rychlost reguluje dle situaci na komunikaci. Zabrzdí-li auto jedoucí vpředu, přibrzdí také. Je-li potřeba zrychlit, zrychlí. Adaptivní tempomat může také spolupracovat s kamerami, zvládat popojíždění v koloně, udržovat bezpečné rozestupy mezi auty, udržovat auto v jízdním pruhu a dokonce umí úplně zastavit.