epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Tažná tyč na osobní automobil

Co je tažná tyč na osobní automobil

Při provozu osobního motorového vozidla mohou nastat situace, které vyžadují okamžitý odtah vozidla do servisu. Využít lze služeb profesionálních odtahových služeb nebo vůz do servisu odtáhnout sami za pomoci druhého auta a potřebného vybavení.

Nejjednodušší a zpravidla i nejrychlejší možnost představuje odtahová služba, která si pro vůz přijede a za pomoci profesionální techniky jej během momentu naloží a odveze. Za profesionální odtažení se samozřejmě platí.

Majitel porouchaného nebo poškozeného vozidla si však může poradit také sám bez profesionálů. Kromě ochotného kamaráda či známého s vozidlem, bude potřebovat patřičné vybavení, které představuje tažné lano nebo tažná tyč.

Tažné lano na osobní auto

Většina motoristů má ve svém vozidle tažné lano, které je skladnější a lehčí. Tažení auta na laně však vyžaduje určité zkušenosti k udržení neustále napnutého lana. Velmi snadno totiž může dojít ke zbytečné nehodě mezi táhnoucím a taženým vozidlem.

Při použití tažného lana je nutné mezi oběma vozidly udržovat vzdálenost 2,5 až 6 metrů. Kvůli bezpečnosti je rovněž nezbytné tažné lano opatřit červeným praporkem, jehož rozměry musí být 30x30 cm.

Tažná tyč na osobní auto

Jako lepší a jistější způsob se proto jeví pevná tažná tyč, kterou využívají i profesionální odtahové služby. Samozřejmě se nejedná o stejné tyče, protože ty se vyrábí v různých variantách s ohledem na velikost a hlavně hmotnost taženého vozidla. V případě osobních vozidel je dostatečná tažná tyč určená pro vozidla o váze do 3,5 tuny.

Jak tažná tyč na osobní auto vypadá

Hlavní výhodou tažné tyče je pevnější a bezpečnější propojení dvou vozidel. Jako nevýhoda by se mohla jevit horší skladnost a váha. Jenomže tažné tyče se neprodávají jako jedna dlouhá tyč, které se do běžného osobního vozidla nemůže vejít. Většinou se jedná o skládací tyč, kterou tvoří tři menší části.

Celková délka tažné tyče činí 1,5 metrů, při složení je to pouhých cca 60 cm. Všechny části se v případě potřeby spojí pomocí čepů, které se zasunou do jednotlivých částí a složená tyč je velmi pevná. K vozidlům se tažná tyč připevňuje pomocí šroubů, které se nachází na obou stranách.

Mezi hlavní výhody tažné tyči na osobní auto patří výrazně vyšší pevnost spojení. Tyč navíc funguje jako kloub a lze bez problému vybočit i do strany a to až o 1 metr na obě strany. Cena tažné tyče na osobní auto se pohybuje okolo 900 Kč.