epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Střešní okno

Co je střešní okno

Střešní okno je speciálně upravený otvor ve střeše automobilu. Jeho hlavní funkcí je lepší a rychlejší výměna vzduchu uvnitř vozidla v horkých letních dnech. Střešní okno lze otevírat různými způsoby. Nejčastěji se využívají výklopné nebo rolovací systémy. Auta s pokročilejší výbavou mívají otevírání dálkové a zavírání probíhá automaticky při každém uzamčení vozidla.

K čemu slouží střešní okno

Větrání jako hlavní účel střešního okna se vytratilo poté, co se běžnou součástí výbavy moderního auta stala klimatizace. Střešní okno však má také jiné funkce, které mohou jízdu autem zpříjemnit. Jedná se například o větší přísun denního světla.

Pro motoristy a cestující, kteří neradi používají klimatizaci nebo ji špatně snáší, střešní okno stále zůstává nejlepším způsobem, jak do přehřátého interiéru automobilu vnést chladnější vzduch.

Moderní střešní okna bývají navíc ztmavena a vybavena UV filtrem, které brání slunečním paprskům svítit přímo do vozidla. Běžnou součástí moderních střešních oken bývají rovněž praktické protisluneční rolety.

Kolik střešní okno stojí

Střešní okno může být provedeno při výrobě vozidla nebo dodatečně. V obou případech se jedná o poměrně velký zásah. Okno musí být instalováno odbornou firmou tak, aby nedošlo k narušení tuhosti karoserie vozidlo a v důsledku toho možného ohrožení posádky uvnitř vozidla.