epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Parkovací kamera

Co je parkovací kamera

Parkovací kamery představují užitečnou výbavu každého moderního vozidla. Slouží nejen k usnadnění bezpečného parkování ve městech, ale také k monitorování okolí vozidla za jízdy i při parkování. Záznam pořízený parkovací kamerou tak může pomoci odhalit vandala, který během noční “procházky” vůz poškodil, nebo pravého viníka dopravní nehody.

Jak parkovací kamery fungují

Parkovací kamery mohou být součástí vybavení vozidla nebo je lze dokoupit a nainstalovat dodatečně. Ceny se pohybují již od několika tisíc korun. Instalují se do zadní části, případně i přední části vozidla.

Při parkování monitorují okolí a obraz z parkovací kamery se promítá na palubní desku, je-li k tomu přizpůsobena. Také se ozývají varovné zvukové signály, hlásící překážky a bránící střetu s obrubníkem, dlažební kostkou, vozidlem či jinou překážkou na cestě. Řidič má vždy přehled, jak vzdálené jsou překážky za autem, kde přesně se nachází i jak jsou velké.

Další funkce parkovacích kamer

Kromě funkce pomoci při parkování kamery monitorují a natáčí pohyb kolem auta. To se hodí zejména jako důkazní materiál, dojde-li k poškození auta. Lepší kamery však mívají navíc ještě další funkce.

Další zajímavé funkce parkovacích kamer:

  • hlasové upozornění na rychlostní a úsekové radary,

  • varování před jízdou na červenou a jinými nebezpečími na cestě,

  • asistent při jízdě v pruzích.