epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud cestujete převážně po Evropské unii, vystačíte si s občanským průkazem i “obyčejným” českým řidičákem. Pokud však vyrazíte na dovolenou mimo země EU nebo si plánujete v zahraničí půjčit vozidlo v půjčovně, je nutné vlastnit mezinárodní řidičský průkaz.

Mezinárodní řidičský průkaz je oficiální dokument nezbytný pro řízení motorového vozidla či motocyklu v zahraničí mimo země EU. Bez něho je nejen riskantní řídit vlastní vozidlo, ale zejména to půjčené. S největším pravděpodobnostní by vám však bez mezinárodního řidičáků ani žádné vozidlo nepůjčili.

Mezinárodní řidičský průkaz je neplatný bez českého řidičáku

Mezinárodní řidičák však není samostatný osobní doklad podobně jako cestovní pas. V podstatě se jedná o překlad českého řidičského průkazu, který sebou musíte mít také. To znamená, že mezinárodní řidičský průkaz bez českého dokladu je neplatný. Na cestách v zahraničí musíte mít oba dva doklady.

Dva druhy mezinárodního řidičáku

Než si mezinárodního řidičák vyřídíte, zjistěte si, jaký přesně potřebujete. Existují totiž dva druhy a to dle podepsané úmluvy. Poradit by vám ale měli úředníci na příslušném úřadě, stačí říct zem či země, které plánujete navštívit.

Z roku 1949 pochází Ženevská úmluva a mezinárodní řidičák na základě této úmluvy platí 1 rok. V roce 1968 byla podepsaná novější Vídeňská úmluva a platnost mezinárodního řidičáku činí 3 roky. Některé země tolerují pouze jednu z těchto úmluv, některé obě. V druhém případě se logicky vyplatí sjednat si mezinárodní řidičák s tříletou platností dle Vídeňské úmluvy.

Země, v nichž platí mezinárodní řidičský průkaz dle Ženevské úmluvy:
Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Země, ve kterých platí mezinárodní řidičák dle Vídeňské úmluvy:
Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Mezinárodní řidičák není potřeba v zemích:
Členské země Evropské unie, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

Kde vyřídit mezinárodní řidičák

Mezinárodní řidičský průkaz zajišťuje odbor evidence řidičů na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností bez ohledu na trvalé bydliště (platí od července 2018). Mezinárodní řidičský průkaz se vyřizuje na počkání.

K žádosti o mezinárodní řidičský průkaz je nutné doložit:

  • platný osobní doklad totožnosti

  • platný český řidičský průkaz

  • vyplněný formulář žádosti (je k dispozici na úřadě nebo jej lze stáhnout online)

  • správní poplatek ve výši 50 Kč