epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Manuální klimatizace

Co je manuální klimatizace

V posledních letech patří klimatizace ke standardním prvkům základního vybavení vozidla. Slouží k ochlazení vzduchu v interiéru vozidla během horkých měsíců. Do základní výbavy obvykle patří pouze klimatizace manuální. Automatická klimatizace bývá za příplatek.

Ovládání manuální klimatizace

Zásadní rozdíl mezi manuální a automatickou klimatizací spočívá ve způsobu fungování a ovládání. Teplotu u manuální klimatizace je třeba neustále upravovat ručně a dosáhnout optimální teploty v autě není vůbec snadné. U automatické klimatizace auto udržuje samo požadovanou teplotu průběžně a bez zásahu uživatele vozidla.

Manuální klimatizace a spotřeba

Další rozdíl představuje vliv na spotřebu pohonných hmot a tím pádem i na celkové provozní náklady automobilu. Vyšší spotřeba je sledována u vozidel vybavených manuální klimatizací. Ve prospěch manuální klimatizace hovoří pouze nižší pořizovací cena vozidla. U automatické klimatizace se však úspora projeví časem na nižší a vyrovnanější spotřebě.

Jak správně používat klimatizaci v autě

Odborníci doporučují v autě udržovat teplotu mezi 20 až 24 stupni. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesahovat 5 až 7 stupňů. Chladný vzduch by neměl směřovat na sedačky a na tělo, aby nedošlo k prochladnutí, ale do prostoru kabiny nebo na čelní sklo.