epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Hraniční pojištění

Co je hraniční pojištění

Hraniční pojištění je specifické povinné ručení určené pouze pro řidiče cizozemských (zahraničních) vozidel, jejichž zákonné odpovědnostní pojištění je na území daného státu (např. v ČR) neplatné.

Pro koho je hraniční pojištění určené

Hraniční pojištění je tedy povinné pouze pro ta vozidla, která mají sjednané odpovědnostní pojištění za škody způsobené provozem motorového vozidla (jednoduše povinné ručení) neplatné na území ČR. To vlastně znamená, že nemají zelenou kartu.

Na území ČR je povinné ručení nařízeno pro všechna vozidla. Platí to i pro cizince, kteří do ČR přijedou vlastním vozidlem. To znamená, že jsou povinni mít sjednané pojištění platné na území ČR, právě pro tyto účely je určeno hraniční pojištění.

Hraniční pojištění je platné od podpisu pojistné smlouvy a od momentu uhrazení stanoveného pojistného. Platnost hraničního pojištění trvá 15 dní a po tuto dobu plní funkci běžného povinného ručení v ČR..

Kdo hraniční pojištění poskytuje

Zřizovatelem hraničního pojištění konkrétně v České republice je Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Kontrolou hraničního pojištění je pověřená Policie ČR, která může řidiči bez platného pojištění uložit finanční pokutu v minimální výši 10 000 Kč až do trojnásobku jinak splatného pojistného a zakázat mu další jízdu, dokud nebude vozidlo řádně pojištěno.

Kde lze hraniční pojištění sjednat

Poskytujícím pojistitelem je Kooperativa pojišťovna. Hraniční pojištění lze uzavřít buď přímo na hraničních přechodech nebo na vybraných pobočkách Kooperativy.