epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Aktivní GPS

Co je aktivní GPS?

Aktivní GPS představuje moderní způsob zabezpečení motorového vozidla před i v případě krádeže. Dojde-li k neoprávněnému použití vozidla, GPS jednotka se aktivuje a vyšle tísňový signál. Na základě získaných údajů se zvyšuje pravděpodobnost nalezení ukradeného vozidla.

K čemu GPS ve vozidle slouží

GPS lokátor slouží k monitoringu pohybu vozidla. Používá se například ke kontrole zaměstnanců používajících služební vozidla nebo k ochraně vlastního vozidla v případě odcizení. GPS lokátor je schopen nahlásit aktuální polohu nebo alespoň poslední známou polohu (dojde-li k přerušení signálu).

Jak aktivní GPS funguje

Do vozidla je namontovaný GPS lokátor, což je vlastně jakási chytrá krabička schopná zaznamenávat aktuální polohu vozidla pomocí navigačních satelitů. Získaná data se následně přeposílají do systému, který údaje dál zpracovává nebo předává dál (např. vyslání tísňového signálu, dojde-li k neoprávněnému použití vozidla).

Aktivní GPS systém zajišťuje i fyzické hledání vozidla

V případě aktivní GPS sloužící jako zabezpečovací mechanismus je systém napojený na non-stop klientské centrum. Součástí aktivního systému bývá i zajištění fyzického dohledání vozidla. Pracovníci v případě zachycení tísňového signálů okamžitě kontaktují oprávněné osoby (např. majitel auta, ochranná služba, policie). Nemusí jít přitom pouze o odcizení, ale také odtažení vozidla v důsledku špatného parkování apod.